„Ani já jsem na zasedání zastupitelstva nikdy nebyla. A znám snad jediného člověka, který se jich účastní, prý aby při volbách vždy věděl, komu svůj hlas dává. V tomhle má pravdu, ale na druhou stranu většina pracujících, stejně jako já, věnuje čas raději něčemu užitečnějšímu," přiznala Adéla Hrabalová z Uherského Hradiště.

Počet lidí, kteří na zastupitelstva docházejí, totiž většina starostů spočítá na prstech, a to i jediné ruky. Ve městech, kde je zájem lidí o samosprávu vyšší, se však málokdy dostaví více než 15 posluchačů či diskutérů.

Většinou jen pár obyvatel je zvědavých na to, co projednají zastupitelé v Uherském Hradišti, Uherském Brodě, Starém Městě a Kunovicích. „Na zasedáních zastupitelstvech v našem městě je počet lidí v publiku minimální, maximálně v řádu jednotek. Město Uherské Hradiště by účast veřejnosti každopádně uvítalo," řekl vedoucí útvaru kanceláře starosty hradišťské radnice Rostislav Němec.

Pravidelnou výjimku tvoří jen ustavující zasedání zastupitelstva. „Tam chodí obyvatel podstatně více. V běžném životě ale zřejmě lidé nemají potřebu se zasedání účastnit, když jsou spokojeni s tím, jak město funguje," usoudila starostka Kunovic Ivana Majíčková.

O něco větší zájem sledují v Bojkovicích, ani tam ale průměrný počet zájemců o kontrolu zvolených zastupitelů nepřevyšuje číslo deset. „U nás obyvatelé raději využívají komunikaci přes sociální síť. Diskuzi na zastupitelstvu se ale samozřejmě nebráníme," řekl starosta Bojkovic Petr Viceník, který na připomínky odpovídává skrz své facebookové stránky.

Podobně prázdná bývají sedadla určená pro veřejnost při zasedání zastupitelstva v Hluku a Uherském Ostrohu. Návštěvnost se v obou městech pohybuje průměrně do patnácti lidí. Podle tamních starostů dokáže zájem přitáhnout zejména prodej pozemků, na jehož projednávání zainteresovaní samozřejmě dorazí. Podle starosty Hluku Martina Křižana se však počet lidí z řad veřejnosti mírně zvýšil po volbách minulého roku. „Mám ten pocit, že od té doby, co se v Hluku po dlouhé době změnilo vedení, chodí lidí o něco více. Asi se chtějí s novým starostou lépe seznámit," pousmál se Martin Křižan.