Peněžní sbírkou na nákup vysoušečů, zveřejněním čísel kont, na které mohou lidé přispívat, anebo přímo sestavováním týmů lidí mířících do podhůří Jizerských hor zjistit, čeho je tam po záplavách zapotřebí nejvíc.

S pomocí vodním živlem pošramocenému Hrádku nad Nisou, o kterou město požádalo, neotálejí například v Suché Lozi, kde obec uspořádala sbírku a už od včerejška tam lidé nosí peníze do dvou schránek v obchodech. Vybraná částka má posloužit, kromě jiného také na nákup vysoušečů, kterých je na severu Čech momentálně nedostatek. „Hned jak to bude možné, svolám zastupitelstvo, abychom mohli do Hrádku poslat ještě i peníze z obecního rozpočtu,“ sdělil sucholozský starosta Petr Gazdík.

V rámci svých možností vyvíjejí solidární aktivity také Oblastní Charita Uherské Hradiště a Oblastní charita Uherský Brod. „Nejenže zveřejníme čísla kont, na které budou moct lidé přispívat. Přímo do postižených oblastí od nás vyrazí dva týmy pracovníků s úkolem přímo namístě zjistit, jakou pomoc je třeba dodat nejrychleji. Jeden tým už je připravený, druhý sestavujeme,“ uvedl ředitel Oblastní charity Uherské Hradiště Jiří Jakeš. Na hmotnou pomoc v podobě dodávek vysoušečů a sava podle něj už finančně přispěli Arcidiecézi olomoucké, pod kterou patří.

Radami jsou připraveni přispět postiženým oblastem i jednotkám Integrovaného záchranného systému v Oblastní charitě Uherský Brod. Podle jejího ředitele Petra Houště je to jedna z cest, jak solidaritu projevit.

„Právě jsem se ale vrátil ze Zlína z jednání s paní ředitelkou Krajského hasičského záchranného sboru, kde jsme mluvili o našem zapojení do Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje. Nabídli jsme, po četných zkušenostech s povodněmi na Moravě, konkrétní pomoc, popsanou v dokumentu. Týká se to stravy, dopravy, lidí, auta, zdravotních sester, psychologické pomoci,“ uvedl Houšť. Vedení radnice města Komenského bude podle slov svého místostarosty Petra Vrány jednat o případné povodňové pomoci příští týden.

Pavel Bohun, Jitka Cilečková