Podle svědků události, kteří chtějí zůstat v anonymitě, se vzhledem k typickému zápachu patrně jedná o odpad z čistírny odpadních vod. Situací se nyní zabývají zástupci kraje, Uherského Hradiště i inspekce životního prostředí.

„Informace se k nám také dostala. Poslal nám ji mailem anonymní oznamovatel. Na místě se byl podívat i starosta obce s policisty,“ sdělila místostarostka Boršic Bronislava Otrusinová. Jak se zdá, skládka kalů se v těchto dnech objevila hned na dvou místech boršického katastru. Zástupci kraje ale oficiálně přiznali jen jednu z nich, a ta prý nijak životní prostředí neohrožuje.

„Na pozemky ležící jižně od těžebny, byly vysypány kaly z čistírny odpadních vod z otrokovické společnosti. Z dosavadních zjištění vyplývá, že nejde o nebezpečné odpady. Firma skutečně doložila výsledky chemických rozborů kalů,“ poznamenal mluvčí Krajského úřadu ve Zlíně Milan Plesar. Vedoucí oddělení ČOV otrokovické společnosti Petr Štěpánek vylučuje, že by kaly z nelegální skládky pocházely z „jeho“ firmy. „My jsme letos likvidovali obsah dvou nákladních aut a likvidaci odpadu jsme předali firmě, která k tomu má oprávnění. Tato operace byla zcela legální a oznámená na krajský úřad. Kaly, o kterých mluvíte, určitě nemohou pocházet od nás. Pokud mám správné informace, tak do Boršic měl někdo vyvézt dvacet jedna vleček nečistot, a takové množství určitě nepochází od nás,“ vylučuje podíl na vzniku černé skládky Štěpánek.

Vedoucí pobočky Oddělení ochrany vod České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve Zlíně Václav Pohůnek potvrdil, že podezřelé místo, kde by se černá skládka kalů měla nacházet, už jeho lidé prověřují.

„Naše pracovnice už na místě byly. Zjistily ale, že plocha je zoraná. Nevíme, zda případnou skládku tak někdo nezlikvidoval. Budeme zkoumat vzorky půdy, abychom zjistili, zda by mohly být pro životní prostředí nebezpečné. Sbíráme také poznatky od majitelů tamních pozemků a firem, které by s tím mohly mít cokoliv společného,“ podotkl Pohůnek. U odběrů vzorků asistovali i policisté. „Byli jsme tam spíše jen jako dohled, aby vše proběhlo bez potíží. Případ prozatím řeší jen inspekce životního prostředí,“ poznamenal mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental. V případě, že se přítomnost skládky prokáže, hrozí pachateli až pětimilionová pokuta.

„Pokud bychom zjistili, že viník skládku založil opakovaně, můžeme udělit i dvojnásobnou pokutu,“ varuje Pohůnek. Jak uvedl, v posledních letech inspekce řešila v Boršicích několik podobných poznatků. „Viníka je v takových případech velmi těžké zjistit. Vždycky totiž velmi rychle z místa zmizí. Proč si lidé pro takové černé skládky vybírají právě Boršice, netuším,“ kroutí nechápavě hlavou inspektor.

Za pravdu mu dávají i někteří lidé z Boršic. „V obci máme s podobnými skládkami letité zkušenosti. Bohužel nevím, zda se někdy podařilo dopadnout viníka. Pokud si dobře pamatuji, tak se tak nestalo. Máme obavu ze znečištění studní a vůbec zeminy ve vsi,“ poznamenal jeden ze stěžovatelů.