Naopak, podle informací ministerstva práce a sociálních věcí se do evidence úřadů práce hlásily rekordně nízké počty nových uchazečů.

Hospodářská komora na jaře zahájila obsáhlé šetření mezi všemi druhy zaměstnavatelů a napříč všemi obory i regiony. Potvrdila zájem firem o nové zaměstnance: bezmála 40 procent podnikatelských subjektů pociťuje zásadní potřebu dalších pracovních sil.

Dvě třetiny firem, jež řeší personální nouzi, budou přijímat nové zaměstnance ještě letos, více než desetina to plánuje až v příštím roce a asi třetina firem chce přijímat další lidi v obou obdobích.

I přes to všechno je ale situace v republice různá. „Na Uherskohradišťsku se především potýkáme s nedostatkem pracovníků v oblasti strojírenských profesí. Ať už to jsou obráběči kovů, svářeči nebo strojní zámečníci. Podniky, jako jsou uherskobrodské strojírny, Evektor či Kovovýroba Hoffmann, potřebují tyto pracovníky pořád,“ prozradil ředitel uherskohradišťského úřadu práce Richard Janíček.

Na Hradišťsku nebyl v 90. letech o strojařinu zájem

Nedostatek strojařů je podle něj způsoben nezájmem o tuto profesi v 90. letech. „Před patnácti lety byla taková situace, že mezi strojaři nebyl ani jeden učeň,“ vzpomíná Janíček.

Podobná situace je v celém Zlínském kraji. „Chybí ještě zaměstnanci stavebnictví, to je ale spíše sezonní záležitost,“ potvrdil ředitel kroměřížského úřadu práce Karel Smíšek.

Podíl na nezaměstnanosti mají svým způsobem i rodiče žáků. „Apelujeme právě i na rodiny, aby se nebránily perspektivním oborům. Pokud jsou jejich děti manuálně zručné, nemusí být za každou cenu tlačeny ke studiu na střední škole. Manuální práce je určitě perspektivní,“ tvrdí analytik trhu práce Jaroslav Mikšaník.

Podle zprávy ministerstva práce a sociálních věcí úřady práce evidovaly k 30. červnu celkově 123 269 volných pracovních míst v celé České republice. Bylo to o 3 777 míst více než v předchozím měsíci a celkem o 37 324 míst více než vloni v červnu.

Vyplácí se nepracovat

„Firmám se naplňovat volná místa nedaří. Poptávka po kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnancích u nás stále převyšuje nabídku, a to bez zjevné souvislosti s vývojem celkové nezaměstnanosti. Paradoxně i v nejproblematičtějších regionech jsou na práci najímáni zaměstnanci z Polska, Slovenska i dalších států. Nedostatečná kontrola vede k tomu, že si podle některých odhadů až polovina nezaměstnaných přivydělává načerno. Stále navíc přetrvává stav, kdy se díky štědrému sociálnímu systému vyplácí nepracovat,“ řekl Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR.