Anketa: Jaké zaměstnanecké výhody máte?

Antonín Kožela, 22 let, skladník, Bzenec

Od zaměstnavatele žádné benefity nedostáváme. Nejezdíme ani na žádné firemní akce, jak je to někde zvykem. Osobně mi to ale vůbec nechybí. Je to zbytečné.

Milan Kura, 38 let, zástupce vedoucího prodejny, Jalubí

Pravidelně dostáváme vlastně jen vánoční dárkové poukazy, které slouží k nákupu zboží u nás v prodejně. Jde spíše o jakousi formu vánočních odměn.Hana Viktorinová, 42 let, mzdová účetní, Valašské Meziříčí

Zaměstnavatel nám přispívá na stravenky, penzijní připojištění a na životní pojištění. Mám sedavé zaměstnání, uvítala bych příspěvek na sportovní vyžití: bazén či saunu.

Jiří Basel, 55 let, pracovník údržby zeleně, Liptál

Máme šedesátikorunové stravenky. Také nám zaměstnavatel platí pojištění. Někteří zaměstnanci by si možná zasloužili lepší platové ohodnocení.

Jaroslav Bednář, 41 let, řidič kamionu, Slušovice

Nefinanční zaměstnanecké výhody nemám žádné. Přivítal bych stravenky, protože jezdím mezinárodní kamionovou dopravou, cestou bych je hodně využil.

Markéta Maňásková, 29 let, reklamní agentura, Zlín

Nedostáváme sice stravenky, ale příspěvky na jídlo v menze. Ráda se učím nové věci, tak by mi vyhovovaly benefity ve formě dalšího vzdělávání.

Stravenky: daňové zvýhodnění brzy skončí

Ačkoliv původní návrh reformy veřejných financí výrazně
omezoval zvýhodnění zaměstnaneckých výhod (benefity), tlak odborů si nakonec vynutil jejich ponechání. V praxi tak zůstaly zvýhodněné zaměstnanecké jízdenky, příspěvky na sport a prozatím také stravenky.

Nedostáváte stravenky, služební telefon či příspěvky na sport?

Nebojte se o ně říci nebo změňte zaměstnavatele. Kvůli nízké nezaměstnanosti, která se kromě Ústecká či Karlovarska pohybuje kolem pěti procent, je pro firmy shánění kvalitních zaměstnanců obtížné. Z toho pak vyplývá tlak na zvyšování platů i lepší zaměstnanecké výhody.

Jaké existují zaměstnanecké výhody:

Stravenky

Hojně využívaný příspěvek na stravování sice přečkal první fázi reformy, kvůli skandálu s možnou korupcí ale premiér Topolánek zanedlouho navrhne zrušení daňového zvýhodnění pro firmy. Zvýhodnění by pak nejspíše platilo jen pro závodní stravování. Dnes si firmy mohou dát do nákladů až 55 procent nominální ceny stravenky.

Režijní jízdenky

Výhoda zlevněného jízdného pro zaměstnance dopravních podniků a jejich rodinné příslušníky zůstala zachována. Například „režijka" pro více než 56 tisíc zaměstnanců Českých drah (ČD) je i nadále za 200 korun na rok.

Nárok na tuto jízdenku mají všichni zaměstnanci ČD, kteří u společnosti pracují déle než půl roku. Kvůli dělení drah zaměstnanci, kteří přecházejí do dceřiných společností, budou mít na jízdenku nárok i nadále, ovšem noví nárok na zlevněné jízdné ztratí.

Vyšší odvody za deputáty a příspěvky na sport

Dosud se odvody zdravotního a sociálního pojištění u odměn v naturáliích počítaly z rozdílu mezi náklady zaměstnavatele na výrobek a cenou, kterou zaměstnanec zaplatil. Nyní se pojistné platí z rozdílu mezi cenou obvyklou na trhu a cenou, za kterou firma prodá své zboží zaměstnanci.

Reforma ponechala i úlevy na sport a kulturu. Podmínkou ale je, aby zaměstnavatel, pokud například zaměstnancům pronajme tělocvičnu, hradil tento náklad ze zisku po zdanění. I nadále pak platí úleva na rekreaci zaměstnance ve výši 20 tisíc ročně.

Víte, že: Historie stravenek se datuje od roku 1954, kdy byl ukončen organizovaný příděl jídla po 2. světové válce. Britská vláda na ně tehdy slíbila daňové úlevy v naději, že tak pomůže zlepšit výživu obyvatel. Stravenky ale vždy nesloužily jen svému původnímu účelu. V sedmdesátých letech se používaly jako platidlo i v nevěstincích v Londýně.

ZDROJ: MF, CD, HKCR, ACCKA, WIKIPEDIA

.