„Opravy budou rozdělené do dvou etap. Předpokládaný rozpočet na rekonstrukci komerční části zámku je 59 milionů korun, na nekomerční část 60 milionů. Evropské dotace celkově přesahují 85 milionů korun,“ uvedl zástupce majitele Nového Světlova Michal Vrba.

Už od podzimu probíhají na zámku přípravné a úklidové práce. Opravy by měly začít v nejbližších dnech.

„Na zámku vznikne dvaasedmdesát lůžek a restaurace. Obnovena bude obřadní síň a kaple. Nadále bude v provozu i muzeum a vzniknou další výstavní prostory, expozice a kulturní sály,“ vyjmenoval zástupce.

Výraznou přeměnou projde nádvoří Nového Světlova. Kvůli úsporám energie a zajištění celoročního provozu bude zastřešeno.

„Pod střechou vznikne atrium, kde se budou pořádat nadregionální koncerty či divadelní hry. Předjednána je spolupráce například se Slováckým divadlem,“ prozradil Vrba, podle kterého na zámku vznikne deset pracovních míst.

K rekonstrukci památky přispěli i zástupci Bojkovic. Ti stáli před časem u zrodu obecně prospěšné společnosti vytvořené na záchranu dominanty města.
„Majiteli, panu Novotnému, jsme přenechali zhruba třímilionový podíl zámku. Za to budeme moct využívat obřadní síň a muzeum,“ poznamenala bojkovická místostarostka Květoslava Ogrodníková.

To, že pamětihodnost roky chátrala, ji velice mrzí. „Dřív to na zámku žilo. Dnes už tam nic nefunguje. Stále ale věřím, že se Světlov podaří opravit do konce tohoto volebního období,“ dodala místostarostka.

Její vizi potvrzuje zástupce majitele. Stavební práce by podle něj měly skončit v polovině příštího roku.

Obnova Nového Světlova těší především obyvatele Bojkovic. Mnozí už zámek totiž takzvaně odepsali, jiným zase chybí klidné místo k procházkám či skvost, kterým by se chlubili návštěvám.

„Vadí mi, jak Světlov dopadl. Není přístupný veřejnosti a je to škoda. Ještě před lety tam bylo velice hezky,“ posteskl si Jaroslav Beránek z Bojkovic.
Stejný názor zastává i Kateřina Mikesková. „Kolem Nového Světlova už kvůli jeho stavu nepořídíte ani pěknou fotku. O procházkách nebo návštěvě zámku ani nemluvím,“ přidala se před časem Bojkovjanka.