Už za nedělního kuropění, tedy v čase, kdy se probouzejí kohouti, se začnou od půl páté scházet v zámeckém parku sekáči a sekáčky s kosami různých délek a budou je kout. Ladnými pohyby s kosami v rukách budou od páté do šesté hodiny pokořovat zámeckou louku plnou jarních květin. Při jejím kosení se budou rozléhat Buchlovicemi písně mužských sborů.

„Když po ránu uslyšíte stohlasý mužský sbor zpívat hymnus Při trenčanskej bráně nebo Není lepší jak v nedělu, možná vám bude běhat mráz po zádech. A když ještě k tomu ochutnáte nějaké výstavní vínko z některého sotůrku, budete už vědět, že se sem zase někdy chcete vrátit,“ shrnul výstižně svou představu Jiří Raštica, člen Folklorního studia Buchlovice.

Karel Beneš
Dílo Karla Beneše se vrací do jeho rodné obce

Dal k dobru, že ani letos nebude chybět hodinka určená k snídani v trávě. Škvařeninu ze šesti stovek slepičích vajec připraví kuchařky buchlovické základní školy a kyšku přivezou krojovaná děvčata na koňském povozu. Po dobré snídani našich dědů a pradědů začne devadesátiminutové soutěžní svištění kos ve vysoké trávě plné lučních květin.

Pořadatelé Písní koseckých, Folklorní studio Buchlovice, vyhlásí po deváté hodině soutěž o nejlepšího sekáče a sekáčku Slovácka. Pak už bude následovat dosékání zámecké louky a prozpěvování.