Jejich zpěv se bude rozléhat Buchlovicemi už za nedělního kuropění. Sekáči a sekáčky s kosami různých délek se začnou scházet v parku třicet minut po čtvrté hodině ranní. Aby mohli pokosit jediným záběrem ten největší možný pás trávy, musí si hned po ránu kosy dobře nakovat a nabrousit.

Letošní ročník Koseckých písní bude při jeho zahájení okořeněný snad nejranějším křtem knihy na světě, která ponese název O písních koseckých. Vydalo ji Folklorní studio Buchlovice. Křest se uskuteční deset minut před pátou hodinou raní. Atrakcí akce bude fotomaketa sekáče v životní velikosti, kterou vytvořil buchlovický výtvarník Antonín Zelinka. Jako model mu prý stál buchlovický šohaj Pavel Dvořan. Na druhé straně plakety sekáče bude žena s hráběmi. Která dívka postála Antonínu Zelinkovi modelem, to drží autor i pořadatelé přísně v tajnosti.

Kosení luk a zpívání se bude konat mezi pátou a šestou hodinou ranní, pak se má uskutečnit snídaně v trávě a po ní bude následovat devadesátiminutová soutěž o nejlepšího sekáče a sekáčku Slovácka. Vítězové sekáčského klání budou dekorováni v devět hodin. Poté už bude jen dosékání luk a prozpěvování.