Důvodem k tomuto razantnímu kroku je neprůhledný a problematický stav hospodaření LFŠ 2007. Akademie Králíka viní, že pod jeho vedením nadělal loňský festival dluhy 3,6 milionu korun. S tím „otec filmovky“ nesouhlasí a požaduje audit.

Trestní oznámení

Králík, který od loňského srpna není členem filmové asociace ani realizačního týmu LFŠ, už několik měsíců čeká na předložení kompletní zprávy z poslední kontroly revizní komise AČFK. Vedení asociace s ním však odmítá komunikovat.

„Nedočkal jsem se ani odpovědi na předchozí žádosti a dopisy. Přistupuji k trestnímu oznámení po několikaměsíčních urgencích a upozornění na problematické části rozpočtu. Dodnes mi tyto položky, za které navíc mám nést spoluodpovědnost, nikdo nevysvětlil a neukázal,“ uvedl Jiří Králík.

Vedení filmové asociace však Králíkův postup vidí jako pouhý kalkul. „Trestní oznámení ze strany pana Králíka je cílená kampaň. Podal jej úmyslně den před tiskovou konferencí k další letní filmové škole,“ zlobil se včera předseda AČFK Petr Korč.

Trnem v oku je oběma znesvářeným stranám dluh z loňského filmového festivalu. Králík tvrdí: „Manko nemůže být 3,6 milionu korun. Položky nesouhlasí, udělejte nestranný audit.“ Postoj akademie k novému auditu je však odmítavý. „Audit, který Jiří Králík požaduje, by nás vyšel na statisíce. A za ty peníze bychom jenom zjistili, že jsme skutečně v dluhu. Jeho požadavek jsme předložili naší radě, ta takový postup zamítla. Udělali jsme vlastní audit, ten dluh potvrzuje,“ prohlásil Korč.

Spory o filmový svátek v Uherském Hradišti nejvíce trpí jeho tradiční návštěvníci. „Je to hloupé. Do filmovky prostě tvrdě proniká komerce a takové spory jenom potírají nesvázaného a nekomerčního ducha festivalu,“ prohlásila tradiční návštěvnice LFŠ Kristýna Kuchárková ze slovenské Senice. Foto: archiv

Letní filmovou školu může podle zákona až do roku 2015 pořádat výhradně AČFK. Jiří Králík sice před časem oslovil uherskohradišťské zastupitelstvo s návrhem na zřízení vlastního festivalu, ten však představitelé města smetli ze stolu. To AČFK se rozhodli na pořádání LFŠ v Uherském Hradišti přispět půjčkou ve výši 4 milionů korun. „Tyto spory nemají na filmovku z pohledu Uherského Hradiště vliv. My už jsme schválili, že asociaci peníze půjčíme, tak jí je dáme. V tom už žádné trestní oznámení roli hrát nebude,“ řekl místostarosta Uherského Hradiště Evžen Uher.