Ani nadále však nebude možné, aby si dolněmčanští školáci při výjezdu na oblíbený lyžařský kurz mobilní telefon přibalili do batohu. Účastnit se ho totiž budou moct pouze ti, jejichž rodiče s preventivním školním opatřením nechat telefon doma budou souhlasit a své rozhodnutí stvrdí podpisem.
„Schválili jsme před časem ve školním řádu formulaci, která nedovoluje, aby si žáci s sebou brali na lyžařský výcvik mobily, a to z důvodu jejich ochrany a bezpečnosti. Měli jsme zkušenosti se školáky, kteří se informovali pomocí textových zpráv o kontrolách nočního klidu, čímž se stával jakýkoliv dozor neúčinný," uvedl ředitel ZŠ a ZUŠ Dolní Němčí Milan Kvasnička. Stejný názor má také člen školní rady a zastupitel obce Milan Zelinka, jehož mladší potomek se také lyžařské výuky rovněž účastnil. „Jako obec jsme se zákazem souhlasili, ba naopak jsme jeho vznik podpořili. Osobně si myslím, že každý, kdo zná děti, ví, co dokážou dělat pod dozorem rodičů, natož tak bez jejich přítomnosti. Telefony jim v tomto smyslu natolik usnadňovaly porušování nočního klidu, že se nešlo vyhnout situacím, kdy na svah stoupali žáci, kteří naspali jen tři až čtyři hodiny," poznamenal Milan Zelinka. Nekontrolovatelnost takových pak podle něj na svahu ústila až k ohrožení jejich bezpečnosti a zdraví, čemuž se mělo nařízením předejít.
Přesto po anonymní stížnosti některého z rodičů shledala školní inspekce, že při schvalování řádu došlo k pochybení. „Tato vyhláška není v souladu se školským zákonem, který nedává veřejným vzdělávacím institucím právo zakázat žákům nošení věci obvyklé, avšak opravňuje omezit rozsah její používání při výuce. Zákaz mít na školní akci mobilní telefon je proto zásahem do práv studentů," argumentoval vedoucí inspekčního týmu zlínského inspektorátu Zdeněk Ševela.
Zasahovat do práv žáků však neměl ředitel Milan Kvasnička v úmyslu. „Cílem bylo zvýšit bezpečnost lyžařského výcviku. Mrzí mě, že konkrétní rodiče, kteří s opatřením nesouhlasili, si nepřišli osobně promluvit. Nejsme striktně proti mobilům, zvláště pokud jsou pro dané dítě nutné nebo k tomu existuje speciální důvod. Bohužel na místo toho probíhalo rovnou šetření," zlobil se Milan Kvasnička na anonymní postup stěžovatele. Ve škole přitom podle něj nemohou žáci využívat těchto zařízení v průběhu výuky a musejí ukládat telefony do skříňky, kde si je mohou vyzvednout pouze o přestávkách.
Na lyžařském výcviku však takový postup realizovatelný není. „Jednak by to neřešilo problém s porušováním večerky, kdy už výuka neprobíhá, jednak je prakticky těžce proveditelné o každém přerušení a začátku přestávky sbírat a rozdávat mobily," rozvedl ředitel. Samotná stížnost však podle něj situaci nezměnila. Protože generální zákaz nemůže být uveden ve školním řádu, budou muset zákonní zástupci dětí podepisovat prohlášení, ve kterém s ním budou souhlasit. „Bez podpisu žáci nebudou připuštěni na lyžařský výcvik, kromě důvodných výjimek, jejichž dojednání jsme vždy otevřeni," upozornil Milan Kvasnička.
Anketa není časově omezena. Hlasovat můžete 1x za 15 minut z jedné IP adresy