„Tehdy nás tam v květnu a červnu z České republiky putovalo šest po dobu třiatřiceti dnů. Letos by to bylo putování čtyřicetidenní, a to etapové nebo štafetové," naznačil P. Jan Peňáz. Všechno ale podle něj záleží na počtu zájemců o tuto pouť. „Pokud by poutníky doprovázeli kněží, střídali by se, protože žádný z nich si nemůže dovolit odejít na tak dlouhou dobu ze své farnosti," vysvětluje čtyřiašedesáti­letý kněz.

Pátera Peňáze věřící považují za profesionálního poutníka, který se na poutě vydával už v dobách hluboké totality. V nohách má tisíce našlapaných kilometrů. „V roce 2000 jsme ušli pěšky z Vranova nad Dyjí do Říma 1170 kilometrů. Bylo to k poctě dvoutisících narozenin Pána Ježíše," vzpomíná Jan Peňáz. Ten byl tehdy nejstarším z šestice poutníků.

„Na cestu do Říma mě zlákal kolega Jiří Bartoš. Namítl jsem, zda by nestačilo jít do Mariazell, protože by to tam i zpět trvalo čtrnáct dnů. Ale nakonec jsem šel," listuje vzpomínkami předseda Matice velehradské. Spoléhá na to, že se i letos najdou věřící, kteří s ním vyrazí z Velehradu do Říma. Zájemci o tuto netradiční tůru se mohou hlásit na telefonu 736 529 221, nebo na adrese www.poutnik-jan.cz.