„Chceme se odstěhovat od rodičů, takže v současné době hledáme byt. Vždy se díváme na jeho cenu, stav a také máme vybraná místa, kde bychom chtěli žít,“ naznačuje svoje priority mladý pár Jana a Martin Knotkovi z Uherského Brodu. Protože oba pracují na Uherskohradišťsku, chtěli by se přestěhovat blíže svému zaměstnání. „Klidně bychom šli do městského bytu, ale skutečně někde okolo Uherského Hradiště. Nabízené byty v Bojkovicích jsou pro nás pasé,“ přiznává Martin Knotek. Podle jeho slov by tam nešli ani v případě, že by pracovali v Uherském Brodě či okolí. Lokalita je pro ně prý naprosto nezajímavá. Starosta Bojkovic Petr Viceník přiznává, že o byty tam velký zájem není, a když už se nějaký zájemce objeví, rozmyslí si to kvůli ceně. „Byty jsme nechali odhadnout před dvěma lety, teď už jsou ale ceny nižší, proto chci na zasedání zastupitelstva navrhnout snížení ceny,“ nechal se slyšet starosta Bojkovic. V současné době by si mohl člověk koupit bojkovický městský byt o výměře 80 metrů čtverečních za 1 150 000 korun. Město dnes vlastní celkem tři byty a dva z nich o dispozici 3+1 a 2+1 by chtělo prodat.

Podobné starosti teď řeší také v Hluku. Radnice by chtěla prodat byt o výměře 45 metrů čtverečních. Zájemce ale zatím žádného nemá. „Rozhodli jsme se, že ho vydražíme. Vyvolávací cena je 500 tisíc korun. Dražba se uskuteční 26. března,“ sdělil starosta Hluku Jan Šimčík.

Blíže Uherskému Hradišti podobné starosti mizí. O pronájem či prodej městských bytů v Kunovicích, Starém Městě či přímo Uherském Hradišti zájem je. Starostka Kunovic Ivana Majíčková si myslí, že velmi důležitou roli u nich hraje právě bezprostřední blízkost Uherského Hradiště. „Velké město je blízko a samotné Kunovice nabízí všechno, co člověk k životu potřebuje,“ prozradila Ivana Majíčková.

Tento názor potvrzuje i mladý pár z Uherského Brodu. „Ano, Kunovice jsou určitě přijatelná varianta. Do Hradiště je to kousek a ceny jsou tam přece jen o něco nižší než přímo v Hradišti,“ uvedla Jana Knotková. Kunovice ale v současné době žádné byty neprodávají a ani o prodeji neuvažují. Vlastní jich dvaapadesát a všechny pronajímají. Dokonce museli vytvořit pořadník zájemců.

Problém se zájemci o městské byty nemají ani ve Starém Městě. Většinu z nich navíc prodali nebo prodávají současným nájemníkům. „Snažíme se byty prodávat, protože pro člověka je daleko lepší, když byt vlastní a může si ho pak měnit podle vlastních představ,“ nechal se slyšet Josef Bazala, starosta Starého Města.

Zdaleka nejlepší situace je v oblasti pronájmu a prodeje městských bytů v Uherském Hradišti. I když mluvčí radnice Jan Pášma upozornil, že je zájem nižší než například v době před 3 lety, i dnes převyšuje poptávka nabídku. Uherské Hradiště vlastní 722 bytů, z čehož bývá do desítky z nich neobsazených.

Většinou kvůli opravám či mezidobí mezi vrácením a převzetím novým nájemníkem. Jan Pášma upozornil, že ceny bytů v Uherském Hradišti radnice určuje podle lokality a jejich stavu. Výše nájemného se tak pohybuje od 43 do 70 korun za metr čtvereční za měsíc.

Zájemci měli v březnu také možnost koupit si některý z městských bytů v Hradišti. „Město prodávalo třináct bytů v různých lokalitách Mojmír, Jarošov, Východ,“ uvedl Jan Pášma s tím, že radnice vždy zveřejní minimální cenu a podmínky prodeje, jako je bezdlužnost vůči městu či kauce.