„Na tento dálniční úsek čekáme už hodně dlouho. Moje teta v Huštěnovicích nastoupila jako starostka v devadesátých letech a někdy v polovině volebního období přišli inženýři a říkali jí, že za ní jdou připravovat dálnici. To se psala devadesátá léta. Dne 25. srpna 2009 jsme na městském úřadě ve Starém Městě sepsali deklaraci samospráv, za výstavbu dálnice D55. Všichni starostové na úseku mezi Otrokovicemi a Břeclaví v této deklaraci podepsali, že stojí o tento úsek a myslím si že samosprávy pro tuto dálnici udělaly obrovský kus práce,“ poznamenal staroměstský starosta Josef Bazala.

Aby bylo možné tento nový dálniční úsek dopravně využívat, bude součástí stavby také mimoúrovňová křižovatka Babice ze sousedního připravovaného úseku D55 Napajedla – Babice.

Obchvat Uherského Hradiště. Ilustrační foto.
Výstavbu obchvatu Uherského Brodu odblokovali, církvi vrátí 22 hektarů pozemků

„Nový dálniční úsek o délce 8,5 kilometru odvede tranzitní dopravu mimo zastavěná území Babic, Huštěnovic a Starého Města, což povede ke zlepšení životních podmínek místních obyvatel. Přesun dopravy z dvouproudové I/55 na čtyřproudovou D55 zvýší také bezpečnost řidičů, jelikož se odstraní riziko střetů s protijedoucími vozidly. Nová dálnice přinese také časovou úsporu,“ představil přínosy nového dálničního úseku generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Dálnice D55 má vytvořit důležitou komunikaci, jež propojí sídelní oblasti střední, jihovýchodní a jižní Moravy. Zároveň nahradí stávající silnici I/55, jejíž kapacita je už nedostatečná a nevyhovuje současné intenzitě provozu.

D55 spojí Olomouc s Přerovem, Hulínem a Otrokovicemi, kde bude prostřednictvím dálnice D49 napojeno také krajské město Zlín. Přes úseky kolem Uherského Hradiště, Bzence a Hodonína bude D55 v budoucnu u Břeclavi napojena na dálnici D2.

Na slavnstním zahájení stavby dálnice D55 u Starého města nechyběli mimo jiné předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Ondráček ani ministr dopravy a místopředseda vlády ČR Karel Havlíček.

Budoucí těžba štěrkopísku
Ombudsman si posvítil na kontroverzní plány další těžby štěrkopísku u Ostrohu

Podrobnosti k dálničnímu úseku D55 Staré Město – Babice:

  • délka: 8,5 km
  • počet mostů: 11
  • zhotovitel: Eurovia, Strabag
  • cena stavby dle smlouvy: 2 miliardy 850 milionů Kč (bez DPH)
  • zprovoznění stavby: prosinec 2023
  • Plán výstavby dálnice D55

Obchvat Otrokovic na Zlínsku: otevření koncem září 2021

Babice – Staré Město (Uherskohradišťsko): zahájení stavebních prací letos v říjnu, předpokládané uvedení do provozu prosinec 2023

Staré Město – Moravský Písek (Hodonínsko): začalo výběrové řízení, předpokládané zahájení stavby 2021 a do provozu 2024

Moravský Písek – Bzenec: předpokládané zahájení stavby v roce 2021, uvedení do provozu v roce 2024

Bzenec – Bzenec-Přívoz včetně mostu přes železnici: zahájení stavby 2029 a uvedení do provozu až 2031

zdroj: ŘSD ČR