„Vysoko postavené politiky z našeho okresu samozřejmě vnímám jinak než ty ostatní. O to jsem radši, když se s nimi nepojí žádné skandály a Slovácku nedělají ostudu. To se pak známým z Čech nebo jiných koutů Moravy rád pochlubím, že ten či onen významný politik pochází od nás," přiznal David Rapant z Uherského Hradiště.

Pozornost celého Slovácka naposledy přitáhl Ondřej Benešík, který se před necelými dvěma týdny stal novým místopředsedou KDU-ČSL. Bývalý starosta Strání a poslanec České republiky uspěl mezi čtyřmi zvolenými místopředsedy s nejvyšším počtem hlasů. Novou roli vzhledem k podpoře, které se mu dostalo, vnímá jako velký závazek.

„Člověk najednou cítí odpovědnost za celou stranu. Doufám ale, že to, že jsem se stal místopředsedou, se na mě nijak negativně neprojevilo a neprojeví," řekl Ondřej Benešík.

Do budoucna počítá s větším časovým vytížením, které mu nová funkce přinese. „Co se rodiny týče, je to velmi náročné. O víkendech se ale snažím být co nejvíce doma, a pokud je to alespoň trochu možné, beru manželku i děti na kulturní a společenské akce, na které jsem jako politik zván," doplnil Ondřej Benešík.

Z poklidné obce na Slovácku před časem přesídlil do Prahy i bývalý starosta Suché Loze Petr Gazdík. Přiznává, že pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny má mnohé klady, ale i zápory. Za největší přínos působení ve vysoké politice označil možnost ovlivnit a změnit věci, které považuje za špatné.

„Pokud se něco povede, jako například reforma rozpočtového určení daní nebo zdanění hazardu, dává mi to pocit, že všechna ta ,ale', která jsou spojená s vysokou politikou, stojí za to, abych je překonal," poznamenal Petr Gazdík. Za ona „ale" označil nejen málo času na rodinu, přátele a vlastní zájmy, ale také konfrontace s arogancí a zlobou. „A to jak některých kolegů ve sněmovně, tak lidí, kteří mě nikdy neviděli, ale jsou připraveni o mě vynášet rezolutní soudy. Přesto si však myslím, že parlamentní angažmá má smysl," nechal se slyšet Petr Gazdík. Doplnil však, že práce v komunální politice podle něj přináší člověku mnohem větší radost a uspokojení.

Role nové místopředsedkyně ČSSD se nedávno ujala Lenka Teska Arnoštová. Ta sice svou politickou kariéru v regionu nezačínala, její rodiče však bydlí v Uherském Hradišti, kde má také advokátní kancelář její manžel Jan Teska.

„Osobně mám ke Slovácku velmi pozitivní vztah. Jezdím tam vždy, když mohu. Vzhledem ke stávajícím náročným pracovním povinnostem se tam bohužel nyní dostávám méně často, přibližně jednou za tři měsíce," řekla Lenka Teska Arnoštová. Ta přiznává, že mediální tlak na vysokém postu politické scény je někdy opravdu náročný.

„Na druhou stranu jsem s ním počítala a věřím, že při pozitivním přístupu k novinářům opřeném o seriózní předkládané materiály, je možné dosáhnout pozitivní vazby i se samotnými médii," nechala se slyšet Lenka Teska Arnoštová.

Zastupitelem v Osvětimanech zůstává současný hradní kancléř Mynář, který se narodil v nedalekém Kyjově. Osvětimany si dokonce zvolil jako místo svého sňatku s moderátorkou Alexandrou Noskovou. Svou vazbu na Slovácko pro Deník neokomentoval – v současné době se raduje ze svého prvního potomka Vratislava, který se, jak média informovala, narodil v pondělí 25. května. (abr)

Petr Gazdík (STAN): Narodil se 26. června 1974 v Uherském Hradišti. Studoval na Gymnáziu J.A.Komenského v Uherském Brodě, v letech 2002 a 2006 byl zvolen starostou obce Suchá Loz.

V současnosti působí jako místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a poslanec Parlamentu ČR za Zlínský kraj.

Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Narodil se 27. června 1976 v Uherském Hradišti. V roce 2010 byl zvolen jako starosta obce Strání, od roku 2013 působí ve funkci poslance Poslanecké sněmovny PČR. V květnu 2015 se stal místopředsedou KDU-ČSL.

Lenka Teska Arnoštová (ČSSD): Narodila se 17. ledna 1975 v Uherském Hradišti. Politička, advokátka a VŠ pedagožka od roku 2014 působí jako náměstkyně ministra zdravotnictví ČR a od března 2015 jako místopředsedky­ně ČSSD.

Vratislav Mynář (SPOZ): Narodil se 23. června 1967 v Kyjově. Je zastupitelem městyse Osvětimany, v roce 2013 jej prezident Miloš Zeman jmenoval vedoucím Kanceláře prezidenta republiky.