„Pro děti je to poměrně náročný projekt, protože v podstatě vše musely udělat samy. Já jsem jako učitel nesměl příliš zasahovat. Když se mi něco nezdálo, snažil jsem se je maximálně nasměrovat jinam, ale radit jsem nemohl," uvedl zástupce ředitele ZŠ Josefa Bublíka v Bánově a současně vedoucí Filmového kroužku Vlastimil Ondra.

Natáčeli proběhlo v březnu, přičemž pětiminutový snímek vznikl v průběhu čtyř natáčecích dní. S kamerou žáci kromě Bánova zavítali také do Bystřice pod Lopeníkem a Uherského Brodu.

„Nejtěžší bylo pro děti vymyslet, o čem film bude. Trápily se tím dva měsíce, než vznikla první myšlenka," popsal Vlastimil Ondra. Příběh popisuje prožívání dospívající dívky, která žije svůj běžný život, raduje se z usmíření s kamarádkou, tancuje po chodbách školy a směje se na svět. Přesto ale skrývá tajemství, s nímž se svěřuje jen svému deníčku. Bojí se. Už ne strašidel a duchů, ale dnešního světa, kterým zmítají nepokoje. Nápad rozvinula čtrnáctiletá Lucie Horňáková, která se ujala role scénáristky.

„Chtěli jsme poukázat na to, že si zbytečně ničíme válčením, násilím i třeba závistí naše životy. Bojím se, že ta válka přijde i sem," vysvětlila Lucie Horňáková.

Hlavní hrdinka ze svého pohledu sleduje nejen dění na Ukrajině a v Islámském státu, ale také ve městě jen pár kilometrů od svého domova, kde právě rukou chladnokrevného vraha v restauraci zemřelo osm lidí.

„V poslední době se toho tu kolem nás děje prostě moc. Lucka Horňáková film pěkně vymyslela," řekla čtrnáctiletá Eliška Smetanová, která ztvárnila hlavní hrdinku. S tématem se ztotožnili i ostatní tvůrci. „Strach je všude. Každý se něčeho bojí," přiznal další člen Filmového kroužku ZŠ Bánov, čtrnáctiletý Dominik Klon.

Film posuzovali porotci složení nejen z pořádajících společností Panasonic a Phoenix Communication, ale také zástupci grafické a multimediální laboratoře při VŠE v Praze a filmový kritik Daniel Řehák. Hodnotili jak technické zpracování, tak námět, produkci, hudební stránku a režii. Zda snímek v celostátním kole uspěje, se ukáže na podzim tohoto roku.

Jedná se o čtvrtý film, který členové Filmového kroužku pro soutěž KWN Panasonic natočili, přičemž v národním kole zvítězili už třikrát. Filmový kroužek funguje v bánovské škole od roku 2011 a sdružuje dvacítku dětí.

Mezi zúčastněnými uspěli i další malí umělci ze Slovácka, a to děti ze ZŠ a MŠ J. A. Komenského v Nivnici. Ty získaly za svůj snímek Propojení cenu za námět. Oba krátké filmy jsou ke zhlédnutí na stránkách YouTube. (abr)

KWN je vzdělávací program společnosti Panasonic pro žáky 2. stupně základních škol. První ročník KWN se konal v roce 1989 pouze v USA. V roce 2010 odstartovala soutěž poprvé i v České republice. V rámci soutěže žáci pod vedením svých učitelů vytvářejí video o délce pěti minut. Technické vybavení, které tým k vytvoření videa používá, zapůjčuje společnost Panasonic. (Zdroj: www.panasonic.com)