„Zateplení školy se protáhlo, protože dotaci jsme dostali až v polovině července. Teprve pak jsme mohli vypsat výběrové řízení na dodavatele,“ vysvětlila důvody zpožděných oprav ředitelka Základní a Mateřské školy Jalubí Kateřina Kuntová.

Zástupci Státního fondu životního prostředí, kteří dotace na zateplení škol rozdělují, však mají pro svůj postup jasné vysvětlení.

Peníze začal fond školám přidělovat až v květnu

„Výzva na tento dotační titul byla vyhlášena v prosinci a ukončena koncem ledna, pak jsme měli tři měsíce na posouzení žádostí. Peníze jsme začali přidělovat z procedurálních důvodů koncem května,“ uvedla mluvčí fondu Lenka Brandtová.

Jalubští prváci, kteří se budou zatím učit v prostorách obecního úřadu, si tak prožijí dvojí zahájení školní docházky. Nejprve prvního září a pak ještě o dva týdny později ve škole.

Opravy zkomplikovaly i chod mateřské školy. Již o prázdninách tak děti strávily týden v sále pálenice a týden v traplické školce. Do pálenice se však škola nastěhuje ještě minimálně na jeden týden.

„Je lepší, když se budou děti učit v náhradních prostorách, než aby se odkládal začátek školního roku,“ míní Radek Míša z Jalubí, otec dívky, která jde do první třídy.

Podobné problémy kolem zateplení škol a školek řeší v několika dalších městech a obcích v regionu.

V Tupesích musí okna vyměnit až o jarních prázdninách

„Zateplení střešních konstrukcí můžeme provést ještě letos, protože se chodu školy nedotkne. Výměnu oken však necháme až na jarní prázdniny,“ popsal situaci v Tupesích tamější starosta Oldřich Vávra.

Pozdní rozdělení dotací značně komplikuje chod školek také ve Starém Městě.

„Protože výběrová řízení schvalovali v Praze, tak také nám se protáhly některé opravy. U jedné školky to stihneme včas. Děti z druhé školky budou do patnáctého září v náhradních prostorách. Opravu třetí školky však musíme realizovat za provozu,“ uvedl starosta Starého Města Josef Bazala.

Přestože zateplování školky za provozu bude komplikovanější, nechtějí ve Starém Městě kvůli rostoucím cenám práce odkládat. Tamní základní školu čekají již jen venkovní práce, které chod školy nijak neovlivní.