Informovala o tom pracovnice kroměřížské záchytky, která však s odůvodněním, že není oprávněna poskytovat informace, požádala o zachování anonymity.

Záchytka v Hradišti zatím nehrozí

„Týdně řešíme zhruba deset případů, kdy nás lidé volají k ležícímu opilci. Mnohé z těchto lidí najdeme také při běžných obchůzkách. V podobných případech voláme lékaře, aby opilce prohlédl, zda nemá nějaké další zranění. Pokud se jedná jen o běžný opilecký stav, snažíme se kontaktovat rodinné příslušníky těchto lidí, v krajním případě, kdy se opilci například dopustí trestného činu, je pak předáváme kolegům z Policie České republiky. Ti pak mohou problematické osoby převézt na kroměřížskou záchytku. Ročně se ale jedná o dva až tři podobné případy,“ vysvětlil zástupce velitele Městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík.

V případě objevu bezvládného těla v ulicích města nastává práce pro ochránce zákona i zdravotníky. „Opilé jedince vezeme na záchytnou stanici až na základě rozhodnutí přivolaného lékaře. K rozhodnutí o převezení do tohoto zařízení nejsme kompetentní,“ sdělila mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková.

Se zprovozněním záchytky ale „příznivci“ alkoholu na Uherskohradišťsku nemohou počítat. „Chceme investovat především do rozvoje zdravotnictví, nikoliv přispívat na problematické osoby holdující alkoholu. V Uherském Hradišti ani nikde jinde na Slovácku zřízení nové záchytky neplánujeme,“ sdělil mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.

Mnozí opilci přitom často putují od policistů přímo do nemocnice. „Pokud je člověk opilý a navíc zraněný, pak je to důvodem k jeho hospitalizaci. V případě, že bychom do nemocnice převezli jedince, který by byl pouze opilý a nezraněný, pak by v případě hospitalizace mohly nastat potíže při jednání s pojišťovnami. Úkony související s ošetřením takového člověka by nám nemusela pojišťovna proplatit,“ poznamenal mluvčí hradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.