Vše dělají zdarma a zcela dobrovolně. Řeč je o Psychosociálním intervenčním týmu (PIT), který ve Zlínském kraji před šesti lety vznikl ve spolupráci s humanitární organizací Adra a krajskými hasiči.

Do dnešní doby má již takřka dvě desítky členů po celém Zlínském kraji. „Jsou pro nás nezastupitelní. Záchranáři musí totiž řešit konkrétní událost hned na místě a co nejrychleji, ale bohužel už nám nezbývá čas na tu sekundární pomoc. Právě proto tu máme k dispozici dobrovolníky, kteří pak za lidmi, postižené takovou události dojdou a nabídnu jim jak psychologickou pomoc, tak například i zařídí potřebné věci na úřadech. Lidé jsou často ještě v šoku a nejsou to schopni zvládnout,“ přiblížila práci intervenčního týmu psycholožka krajských hasičů Soňa Pančochová.

Dodala, že členové PIT jsou z různých profesí od učitelů, přes umělce až po policisty či hasiče.

„Vesměs jde o lidi, kteří se sami s podobnými událostmi dostávají do styku nebo mají k lidem a sociální pomoci hodně blízko. Stále se nám ozývají noví zájemci a my nikoho neodmítáme. Máme už své týmy po celém kraji, mimo Vsetínska. Ale už i na tom pracujeme,“ uvedla dále psycholožka.

Takřka půl roku je členkou PIT i lékárnice Martina Hnilová. Výcvik dokončila na začátku tohoto roku a hned jí čekala velká zkouška. Pomáhala totiž rodinám, které v lednu postihla tragická událost při pádu stromu v centru Zlína. Dva školáci při této události přišli o život. „Přišli jsme k rodinám s nabídkou pomoci, ať už psychologické či jiné. A musím říct, že některým pomohlo jen to, když s nimi člověk mluvil. I když je to událost stará již půl roku, stále jsme připraveni jim kdykoliv pomoci. Na něco takového se nezapomíná,“ uvedla Hnilová.

Její kolega Josef Koláček se zase nedávno vrátil z Novojičínska, kde pomáhá lidem postižených povodněmi. „Naše pomoc začíná tam, kde končí pomoc záchranářů. Někteří lidé tam přišli o vše, dokonce i o své blízké. Proto jsme tam vyrazili a snažíme se je dostat co nejrychleji zpět do normálního života. Jsou v obrovském stresu, takže za ně vyřizujeme věci na úřadech. Bylo to obrovské trauma i pro nás, ale člověk prostě se v té chvíli snaží pomoci. Opět se tam v těchto dnech vracíme,“ sdělil keramik Koláček.