„Výrazná žlutá barva je z hlediska bezpečné jízdy mnohem efektivnější. Řidiči takové vozidlo zaregistrují již z poměrně velké vzdálenosti, dokonce i bez zapnutého výstražného světelného a zvukového zařízení,“ vysvětlil vedoucí řidič záchranářů zlínské oblasti Martin Konečný.

Na silnicích se totiž záchranářům osvědčila žlutá barva u větších sanitek. „Žlutá vozidla nakupujeme od roku 2006. Tohoto trendu se chceme držet i nadále,“ řekla zástupkyně mluvčí krajských záchranářů Hana Polešáková.

V současnosti přitom má záchranka sedmačtyřicet vozidel. „Šestnáct z nich je žlutých, ale poměr výrazněji zbarvených vozidel se brzy změní. Právě čekáme na nabídky k dodání dalších sedmi sanitek, ale počítáme už jen se žlutými auty,“ doplnila.

Ostatní řidiči vesměs žluté sanitky oceňují. „Myslím, že je to opravdu velmi dobrá změna. Bílých a stříbrných vozidel jezdí spousta, a tak v hustém provozu hodně zanikají,“ řekl například František Žák, který je majitelem autoškoly.

Profesionální řidič Miroslav Nedbálek, který jezdí nákladním autem, změnu také vítá, i když od ní tolik nečeká. „Lidé si víc všímají houkání a majáků. Do zrcátek se ale spousta řidičů řádně nedívá, takže sanitkám uhýbají na poslední chvíli,“ míní.

Žluté sanity začínají být ve velké míře k vidění i v jiných krajích. „Z našich přibližně pětačtyřiceti vozů máme už méně než deset, které by byly bílé barvy. Nové pořizujeme pouze žluté, protože jejich provoz je bezpečnější,“ uvedl například náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jan Weinberg.