Osamělá samice totiž neměla šanci se sama o mláďata postarat. Vedle jejich ochrany totiž zároveň nemohla zabezpečit potravu, což je samečkův úkol. „Ozvala se paní, která bydlí v blízkosti hnízda. Měla od čtvrtka podezření, že sameček uhynul, samice brání mláďata a nezvládne je uživit,“ říká Jarmila Bilíková, tajemnice Obecního úřadu v Kostelanech nad Moravou.

Ihned proto zalarmovala Květoslava Fryštáka z odboru životního prostředí uherskohradišťského městského úřadu, který začal okamžitě jednat. „Musel jsem sehnat plošinu, abychom se měli k ptáčatům, která hnízdila na sloupu elektrického napětí, jak dostat. Pak jsem musel domluvit i záchrannou stanici z Buchlovic, abychom měli čápy kam umístit,“ popisuje Fryšták.

Nejtěžší ale bylo zajistit vypnutí elektrického proudu. „Dlouho mi trvalo, než jsem zjistil, kdo by jej mohl vypnout,“ dodává Fryšták. Nakonec se mu to povedlo a obyvatelé Kostelan se museli na půl hodiny obejít bez elektřiny.

V jednu hodinu přijel na místo vůz elektrárenské firmy a proud vypnul. Karel Tomešek z buchlovické záchranné stanice a pracovník firmy Hrates, který obsluhoval plošinu, se nechali vyvézt až k čapímu hnízdu. Nejprve museli odehnat samici a poté z hnízda přendali ptáčata na plošinu. Dvě pokládají do koše a s třetím v náručí sjíždějí zpátky k zemi. Tam se k mláďatům, která se vyděšeně tisknou k sobě, sbíhají všichni kolemjdoucí.

„Budou potřebovat ještě skoro dva měsíce, než se naučí létat a budou schopná se o sebe postarat,“ prohlásil Květoslav Fryšták při pohledu na malé čápy. Místní děti si je hladí, zbytek už tak odvážný není.

Karel Tomešek je vzápětí přenáší do kufru svého vozu, mláďata čeká jejich první jízda autem. Mláďata vypadají jako sochy, strachy nehýbou ani očima. „Jsou vyděšení,“ komentuje Tomešek, který je následně převáží do Buchlovic, kde už na ně čeká nové hnízdo, které se na několik následujících týdnů stane jejich domovem. „Časem budou chodit a zkoušet sedávat na střeše a voliérách. Pak začnou kroužit nad stanicí a zase se vracet, ale nakonec odletí úplně,“ vysvětluje Tomešek, který se s podobným případem nesetkává poprvé.

Dvě podobné situace už ve Zlínském kraji řešil. „Je to moje třetí záchrana. Poprvé to bylo v Napajedlech před pěti lety, pak ve Fryštáku na Valašsku. Zatím se mi podařilo zachránit všechna mláďata, kterým zahynul jeden z rodičů,“ zaklepává na blízké dveře Tomešek.

Co se samečkovi přesně stalo, nikdo neví. Je ale jisté, že uhynul. Fryšták si myslí, že ho buď zasáhl elektrický proud, nebo ho někdo střelil. Nechce ale spekulovat.

Matka, která se po chvíli vrací do nyní prázdného hnízda, bude podle Fryštáka svá mláďata pár dnů hledat, pak si ale najde nového partnera. „U čápů je sameček ten, kdo vymezuje teritorium, takže až si samička najde jiného, už se sem nevrátí,“ poznamenává Fryšták. Je ale možné, že se čápi do Kostelan zase vrátí a časem se zde uhnízdí jiný pár.

Jitka Cilečková

Čtěte také:

Čáp přežil jen díky rychlé akci lidí