Studentky, které skládaly zkoušku dospělosti na pražském Gymnáziu Písnická, ČTK řekly, že by jednotnou maturitu uvítaly už teď, většina předmětů se totiž při nových zkouškách dělá jen formou testu.

Postrach angličtina

Na písnickém gymnáziu se ráno začínalo češtinou, jedna z prvních zkoušených si vylosovala otázku realismus a naturalismus. Kantorkám musela poreferovat o anglickém, francouzském a ruském realismu a popsat děj některých knih z tohoto období, které uvedla v seznamu přečtené literatury.

"Máme na tom seznamu kolem sto knížek," řekly její spolužačky, které se na zkoušku teprve připravovaly ve vedlejší místnosti. "Nejvíc se bojím angličtiny, protože nevím, co od toho mám čekat," sdělila maturantka Karolína z písnického gymnázia. Na tento předmět se prý nejde moc naučit, člověk musí být schopný hlavně dobře konverzovat. I proto by prý uvítala, kdyby už letos mohla dělat státní maturitu, kde se zkouška z angličtiny skládá nejen z ústní, ale i z písemné části.

S učením se musí začínat dřív než o "svaťáku"

"Tohleto je hrozně nespravedlivé, záleží na tom, co si vytáhneš a jestli máš, nebo nemáš štěstí, kdežto ty státní maturity jsou prostě celostátně srovnatelné a mohou se podle toho orientovat i vysoké školy, takže mně to přijde lepší," myslí si i její spolužačka Tereza. Dívky ale svorně přiznaly, že se hlavně měly začít učit dřív a nenechat studium až na takzvaný svatý týden.

Střední školy sice oficiálně mohou pořádat maturity od pondělí, většina z nich však zkoušky zahájí až ve druhé polovině května nebo v červnu. V příštím roce by měly začít státní maturity, studenti budou maturovat povinně z češtiny, dále si musejí vybrat mezi cizím jazykem a matematikou. Mají přitom na výběr ze dvou variant testů, lehčí a těžší. Dvě až tři zkoušky zároveň stanoví ředitel školy v takzvané profilové části maturity.

Od roku 2012 začne být zkouška z cizího jazyka také povinná, u další povinné zkoušky si student bude moci vybrat mezi matematikou, informatikou a společenskovědním základem. Ústní zkoušky se budou dělat už jen z češtiny a jazyků, ostatní předměty budou formou písemného testu. Jednotné maturity přitom byly už dvakrát odloženy, nedávno se o nich kriticky vyjádřili také lídři dvou nejsilnějších stran, tedy ODS a ČSSD. Současný koncept státní maturity se jim prý nezamlouvá. Nové maturity by tak možná mohly být po volbách opět odloženy nebo úplně zrušeny.