První letošní Výroční cenu pořadatele festivalu Asociace českých filmových klubů převezme turecký režisér, držitel Zlatého medvěda z Berlinale Semih Kaplanoğlu. Významným hostem bude i oceňovaný irský režisér Jim Sheridan.

V sobotu Filmovku slavnostně zahájí světová premiéra filmu Michael Kocáb – Rocker versus politik, kterou uvedou režisérka Olga Sommerová, kameramanka Olga Malířová Špátová a Michael Kocáb.

Celkem bude na festivalu promítnuto 180 filmů, v programu je celkem 385 položek. Stranou nezůstane ani postava a tvorba režiséra Martina Friče, který by se letos dožil 120 let.

„Brány 48. Letní filmové školy se otevírají a já mám velkou radost, že se nám s kolegy podařilo nachystat další krásný a inspirativní ročník plný skvělých a důležitých filmů, hostů a témat. Všem děkuji za veliké nasazení, čas, energii a lásku, kterou do příprav Filmovky vložili. Díky pak patří také všem našim podporovatelům a mecenášům za to, že za námi stále stojí a Filmovka jim stejně jako nám dává velký smysl,“ řekla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů letos své ceny udělí režisérovi Jimu Sheridanovi, herci Ondřeji Vetchému, režisérce a animátorce Michaele Pavlátové, režisérovi Semihu Kaplanoğluovi a zakladateli přehlídky 70mm filmu Pavlu Tomeškovi in memoriam.

„Uherské Hradiště se právě stává dějištěm už 48. ročníku největší nesoutěžní přehlídky v České republice, Letní filmové školy. Těším se na všechny hvězdné hosty i filmové nadšence, na všechna setkání - ať už u místního piva Jarošov či u skvělého vína od nejlepších regionálních vinařů. A hlavně se těším na tu neopakovatelnou atmosféru, kterou bude po dalších sedm dnů prodchnuto celé město,“ doplnil starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků: Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektivu Letní filmová škola věnuje jednomu z velkých španělských géniů Luisi Buñuelovi. Dvě letní kina budou přístupná široké veřejnosti.

Na Masarykově náměstí se budou až do soboty 6. srpna promítat divácky atraktivní české novinky (Mimořádná událost, Betlémské světlo, Poslední závod, Vyšehrad: Fylm…) a filmy z distribuční stáje AČFK (Samba, Hora, Muž jménem Ove). Ve Smetanových sadech si diváci připomenou komedie Martina Friče.

Mimo filmový a odborný program se návštěvníci mohou těšit i na mnohé doprovodné akce – koncerty, cimbálovky, literární čtení i program pro děti. V prodeji jsou akreditace na jakýkoli počet dnů, přenosné balíčky vstupenek po 6 a 10 kusech a mecenášské akreditace s mnoha bonusy. Festival stále nabízí volné ubytovací kapacity, zejména ve třídách a kempu.

Letní filmová škola opět nabízí velkou část doprovodného programu zdarma. Volný vstup je do stanů ve Smetanových sadech (Dětský/literární stan, Stan České televize, Stan Českého rozhlasu, Respekt stan) a do letních kin (ve Smetanových sadech a na Masarykově náměstí).