O přestupku policie informovala Krajskou hygienickou stanici ve Zlíně, která je kompetentní rozhodnout o případné sankci, řekl ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš. Zabijačku prověřují i veterináři, porušení veterinárního zákona nezjistili.

Podle Venduly Ševčíkové z krajské hygienické stanice hygienici tento týden od policie přijali oznámení o prošetření přestupku spočívajícího v porušení zákazu volného pohybu osob.

"Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně posoudí skutková zjištění a okolnosti případu," uvedla dnes na dotaz ČTK bez podrobností Ševčíková.

O zabijačce během vyhlášeného nouzového stavu, kdy jsou hromadné akce i sdružování zakázané, informoval o víkendu server Blesk.cz. Napsal, že se jí zúčastnilo šest lidí.

"Média rozpoutala hon na základě informace od mého bývalého švagra Libora Zemana, který udal svého tchána, jednoho z účastníků. Je to naprosto absurdní, trapné a ukazuje se, na jak laciné vějičky média i v době řešení pandemie naskakují," uvedl Mynář v pondělním prohlášení k zabijačce.

Podle Libora Zemana však lidé v demokracii dohlížejí na volené politiky i na nevolené úředníky a platí v ní rovnost.

"Spor se svým bývalým švagrem neberu osobně, ale principiálně. Chybuji já i pan kancléř. Nebylo by však vhodnější namísto dehonestace typu \'udavač\' poučení, že lidé jsou velmi citliví i jen na zdání \'papalášských manýrů\' a zdání nerovnosti, zvláště pak v této náročné době?" uvedl ve vyjádření zaslaném ČTK Zeman.

Mynář je přesvědčen, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že by pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a rozporcování. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, si podle něj koupila jeho lékařka.

Už dříve se Mynář hájil tím, že porážka byla nutná kvůli stavu prasete. Uskutečnila se podle něj ve stanu na trávě v místě, kde má trvalé bydliště.

"Nebyli tam kamarádi, ale příbuzní, nejbližší spolupracovníci a řezník," uvedl Mynář. Při usmrcení byli podle něj potřeba kvůli síle zvířete minimálně čtyři lidi.

Veterinární šetření incidentu není u konce, porážka ale podle Petra Majera ze Státní veterinární správa veterinární zákon neporušila. "Krajská veterinární správa ještě prověřuje, zda byly dodrženy i další požadavky legislativy ve vztahu k chovu prasete," dodal Majer.

Dělníci zahájili obnovu další části historických hradeb v Uherském Hradišti. Tentokrát v tamní ulici Dlouhá.
Začala obnova dalšího úseku historických hradeb v Uherském Hradišti