„Lidé si tam stěžovali, že jsou často vyplavení. Při opravách sídliště naši pracovníci odhalili, že za to můžou takzvané Potěmkinovy vpusti,“ překvapil trefným termínem starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Z ulice byste je nepoznali. Obyčejné kanálové poklopy na Obchodní a Hlavní ulici, pod kterými se přece musí schovávat kanalizační systém. Jenže neschovával. „Byly to pořádně zabetonované několikatunové bloky, které nikam nevedly. Šlo vlastně o jakési nádrže, v nichž se držela voda,“ popsal Kunčar.

Je skoro nepochopitelné, že na tyto skutečnosti se přišlo až nyní. Sídliště se přitom stavělo v šedesátých letech. „Respektive jsme něco podobného tušili, ale ne v takovém rozsahu. Vpusti se sice pravidelně čistily, ale kamerové zkoušky jsme neprováděli,“ uvedl starosta města. „Výkresy kanalizací se nezakládaly na pravdě. Byl to jeden ze starých hříchů projekčně nedotaženého sídliště,“ dodal s tím, že v současnosti už je vše v pořádku. Paneláková lokalita o třinácti stech domácnostech a tří tisících nájemnících má totiž za sebou první regenerační etapu. Ta trvala od loňského srpna do letošního června. „Vyasfaltovali jsme silnice, opravili chodníky, autobusové zastávky, schodiště, stání pro kontejnery, dětská hřiště, lavičky. Navíc přibylo parkoviště pro třiatřicet vozidel,“ informoval vedoucí uherskobrodského odboru investic Robert Vráblík. Obnova sídliště Pod Vinohrady stála přes šestnáct a půl milionu korun, z toho čtyřmilionovou částku pokryla dotace od ministerstva pro místní rozvoj.

Už za několik dnů začne druhá etapa obnovy největšího brodského sídliště. „Vznikne víceúrovňové parkoviště pro šedesát aut nebo třeba centrální dětské hřiště, první kompletně oplocené v celém městě. Tato etapa by měla být dokončena na přelomu května a června příštího roku,“ dodal vedoucí oddělení strategického rozvoje uherskobrodského městského úřadu Pavel Chramosta.

„Tato část města už nutně potřebovala opravit. Zvláště chodníky byly v dezolátním stavu, třeba s kočárkem se po nich nedalo vůbec chodit. Velice pěkná jsou i nová hřiště pro děti, určitě je využijeme,“ pochvaluje si Broďanka Karla Koníčková, která přes sídliště Pod Vinohrady vodí svého syna do školy.

Budovat by se na daném území mělo i v dalších letech. Město naplánovalo celkem pět regeneračních etap. Od roku 2006 investovala uherskobrodská radnice do oprav všech tří městských sídlišť celkem pětačtyřicet milionů korun.

Při posledních stavebních akcích se vedení města řídilo názory obyvatel. Anketní metodou se jich dotazovalo na představy o budoucí podobě sídliště. Návratnost dotazníků se však pohybovala jen kolem osmnácti procent.