Neukázněný šofér tak čelí obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu hrozí až tři roky vězení. Pokud by však tento provinilec řídil pouze bez řidičského oprávnění a ne se zákazem soudu, jak tomu bylo, čekal by ho trest mírnější. Usednout za volant a nevlastnit přitom řidičák už totiž není trestným činem. Od začátku roku jde pouze o přestupek.

Jen na Uherskohradišťsku odebrali úředníci od počátku roku už 144 řidičských průkazů. „V loňském roce přitom pozbylo oprávnění 483 řidičů,“ uvedl vedoucí Odboru dopravy Městského úřadu v Uherském Hradišti Radim Šupka.

Na Uherskobrodsku měli vloni 138 takto potrestaných šoférů, více než tři čtvrtiny z nich ale přišly o řidičák za jízdu pod vlivem alkoholu. Od počátku roku tam za volant nemůže usednout už 42 řidičů, z nichž víc než polovina se provinila pitím alkoholických nápojů před jízdou. „Dříve byl počet zákazů řízení zhruba shodný s počtem lidí, kteří jeli pod vlivem alkoholu. Nyní nám narůstá počet řidičů, kteří se na cesty vydají bez řidičského oprávnění,“ upozornil vedoucí Odboru dopravy Městského úřadu v Uherském Brodě Jaroslav Prchlík. Ten to připisuje zmiňované změně, kdy už je řízení bez oprávnění pouze přestupkem.
Lidé bývají potrestáni zákazem řízení na určitou dobu například kvůli takzvanému vybodování či právě za jízdu pod vlivem alkoholu. Po tu dobu lidé ani nesmějí navštěvovat autoškolu.

„Pokud však i přes zákaz řízení motorového vozidla řídí, dopouští se trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mohou nyní dostat i tři roky vězení,“ vysvětlil mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Stejná pravidla bodového systému platí pro všechny řidiče a nerozlišuje se mezi těmi běžnými a těmi z povolání. To rozčiluje devětatřicetiletého Patrika Trčka z Ostrožské Lhoty, který se právě jako profesionální šofér živí. „Myslím si, že teď mám všechny body. Už jsem ale kdysi o dva přišel, rok jsem pak jezdil velmi opatrně. Kdyby mě ale vybodovali, asi bych se obrátil k soudu. Podle mě je nesmysl, aby řidič z povolání měl stejná pravidla jako ten, který vyjede jednou za týden,“ zlobil se Trčka.

Jitka Cilečková