Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za velehradskou bazilikou se už rýsují repliky základů cisterciáckých staveb

Velehrad – Práce na projektu Velehrad – centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy, které by měly být dokončeny letos v srpnu, finišují. V současné době vládne čilý stavební ruch v zahradě za velehradskou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

31.3.2014
SDÍLEJ:

Stavba replik základů cisterciáckých staveb v okolí velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Stavební dělníci v ní budují na loni odkrytých základech repliku opevnění bývalého cisterciáckého kláštera, jeho severovýchodní kruhové věže a opatského domu ze 13. století. „Základy cisterciáckých staveb jsou zvedány do úrovně necelého metru nad terén, aby návštěvník, který bude po nich procházet po mlatových cestičkách, viděl obrysy někdejších objektů v jejich původní historické podobě," uvedl Miroslav Machala, technický dozor investora.

Stavební dělníci musí budování zvýšených základů staveb přizpůsobovat kameny jejich historické skutečnosti, k čemuž využívají rozsáhlého archeologického výzkumu, jenž budování replik předcházel. „V plné kráse by se měly repliky zmíněných objektů ukázat veřejnosti koncem letošního května. Náklady na jejich vystavění se vyšplhají na téměř osm milionů korun," informovala Věra Homoláčová, koordinátorky projektu obnovy církevního centra Velehradu.

Rozsáhlá omlazovací kúra a stavební úpravy nadzemní i podzemní části církevního areálu, kterou odstartoval 16. prosince 2009 tehdejší ministr kultury Václav Riedlbauch, přijde na 346 milionů korun. 294 miliony uhradí evropské fondy a zbytek půjde ze státní rozpočtu. Všechny opravy měly být podle projektu ukončeny už v loňském roce, pravděpodobně však skončí až letos v srpnu. „Hlavním důvodem zpoždění byl velký rozsah archeologických nálezů, kvůli nimž se musely práce zastavit. Nejvíce jich bylo při obnově ploch kolem baziliky, v lapidáriu a v zahradě, kde se nacházejí základy opatského domu," vysvětlila Věra Homoláčová s tím, že šlo o výzkum na území národní kulturní památky, kde se dal výskyt pozůstatků středověkých stavebních aktivit očekávat. „V případě objevu středověkého koridoru před vstupem do lapidária bylo dokonce nutné přistoupit ke změně projektu" potvrdil archeolog Zdeněk Schenk.

I po skončení projektu Velehrad – centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy čekají velehradský klášterní areál další opravy. Nutně je bude potřebovat ohradní zeď po celém obvodu církevního areálu a Stojanova gymnázia. „Pokud bude vypsán dotační titul nebo jiná výzva, má farnost připraveny veškeré podklady pro to, aby se do nich mohla přihlásit a opravy provést," nechala se slyšet Věra Homoláčová. Prozradila, že farnímu úřadu byly navíc z dotace Regionální operačního programu Zlínského kraje přiklepnuty peníze na opravu ohradní zdi u fary, vedoucí od základů severozápadní hranolové věže k silnici z centra obce na Tupesy. I tam se však mohou podle archeologů objevit zajímavé nálezy.

Autor: Zdeněk Skalička

31.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1. FC Slovácko. Ilustrační foto

Slovácko veze z Julisky bod. Trefil se Zajíc

Ilustrační foto

Podpisy obyvatel nepomohly, jednosměrka v Mařaticích se nemění

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Herci odkrývají ve Slováckém deníku své soukromí. Tentokrát Pavlína Hejcmanová

Seriál uherskohradišťských herců “Kde domov tvůj? Slovácké divadlo!”, kterým divadelníci návštěvníkům připomínají možnost pořídit si předplatné na příští rok, pokračuje i zítra. Na stránkách Slováckého deníku se tentokrát představí herečka Pavlína Hejcmanová a čtenářům dovolí nahlédnout do jinak velmi střeženého soukromí.

Medici zodpovídali otázky ohledně osteoporózy

FOTOGALERIE / Na čtyřech místech Uherského Hradiště mohli lidé ve čtvrtek potkat studenty medicíny. Ti tam prováděli osvětu u příležitosti světového dne boje proti osteoporóze, který se slaví 20. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení