Jeho hosté si na druhé straně katalogu mohli přečíst vzkaz od pořadatelů:

„Ten, kdo s vínem žije desítky let, ví, že je to nápoj plný života. Rodí se ve vinicích, dlouhé měsíce a roky se vzdělává a dospívá ve vinném sklepě pod dohledem milovníků révy vinné. Odlesk, vůně i chutě pak nalézáme v pohárku, ze kterého se na nás víno usmívá a ptá se: Rozumíš mi, líbím se ti?“

Vínomilci, kteří se Zlechovského koštování zúčastnili, se rozhodně nebránili navázat s tím čarovným nápojem dialog a zkusili si s ním i popovídat. Jistě v něm objevili duchaplné rozhovory a životní pravdy. Ostatně, byl to pro návštěvníky svátek vinných moků. Na něm si našli milovníci vína své přátele. S nimi se podělili o překrásnou barevnost, vůni, chuť i harmonii všech látek, které byly na Zlechovském koštování ve 294 vzorcích vystavených vín, 15 vzorcích rosé a 68 vzorcích vín červených.

Jalubští fotbalisté uspořádali 49. ročník koštu slivovice; sobota 9. března 2024
Nejstarší košt slivovice na Slovácku pořádají v Jalubí. Letos po devětačtyřicáté

„Jejich degustace proběhla 4. března v sedmi pětičlenných komisích, a to pod odborným dohledem garanta výstavy Josefa Bičana z Traplic. Porotci vybrali třicet nejlépe hodnocených vín -TOP 25,“ sdělil spolupořadatel akce David Gottwald.

Fajnšmekři nehledali na Zlechovském koštování vína ze sudu Jidášova, tedy totálně falešná či zabijáky, ani vína filozofická, ale ta, kterým jury odborně zdatných a zkušených degustátorů přiřkla při hodnocení před koštem, největší počet bodů v té či oné odrůdě.

Nejvíce bodů v kategorii 30 nejlépe hodnocených vín, 19,6, dostalo ledové Rýnského ryzlinku, ročníku 2021, od Ježových z Mařatic, víno Chardonnay Jana Rosáka z Břestku, Rýnského ryzlinku od Petra Štangla ze Zlechova a Ryzlinku vlašského od Milana Náplavy ze Žádovic dostala od degustátorů shodně 19,2 bodu.

Máňu převezli z Pardubic do Kunovic dvěma kamiony
Máňu vezli z Pardubic do Kunovic na dvou kamionech. V červnu ji uvidí veřejnost

K poklidu Zlechovského koštování vína vyhrávala od 17 hodin cimbálová muzika Sudovjan, při níž si vyznavači vína nejen zazpívali, ale i zatancovali.

Na koštu bylo k ochutnání 23 lahodných a delikatesních sýrů z Řecka, Česka, Velké Británie, Itálie, Holandska, Litvy, Španělska, Polska, Francie a Švýcarska. ale také 14 vzorků českých klobás, pět vzorků oliv z Řecka, Španělska, Itálie a Maroka, ale také jeden vzorek sušených rajčat v oleji z Itálie.