„Je sportovně nesmírně nadaný a fotbal ho baví ze všech sportů nejvíce. Pokud mu toto nadšení zůstane, tak bych ho rád v jeho snaze podpořil. Alespoň tímto způsobem bych si realizoval svůj někdejší sen," přiznává Rostislav Novosad.
Jeho i spoustu dalších rodičů ale v těchto dnech nemile překvapila zpráva o tom, že Fotbalová asociace ČR zavedla od počátku července nařízení pro takzvané přípravky, tedy oddíly jež tvoří nejmenší děti.
„Jedná se o to, že pokud bude chtít syn přestoupit do jiného klubu, může jeho dosavadní oddíl požadovat částku 1500 korun za každý rok působení od zaregistrování v jeho řadách. To pro mě ale znamená značnou nesvobodu rozhodování, nechtěl bych se dostat do situace, kdy se budou kluby o malé děti přetahovat například v případě, že po přestěhování přihlásím dítě do jiného oddílu," podotkl rozladěně Rostislav Novosad.
K novému nařízení se vyjádřil i vedoucí trenérsko metodického úseku Oddělení sportovně technické Fotbalová asociace České republiky Antonín Plachý.
„V první řadě jde jen o situaci, kdy se kluby nedohodnou. Takže pokud k dohodě dojde, nevidím v tom žádný problém. Nařízení má být reakcí na požadavky malých klubů, kde jim větší kluby bez jakékoliv náhrady brali hráče. Podle vyjádření malých klubů, je s nadsázkou, takto vykrádali," vysvětlil Antonín Plachý.
Šéftrenér mládeže 1. FC Synot Zdeněk Botek se domnívá, že v praxi nebude s novým nařízením takový problém, jak se může na první pohled zdát.
„Jedná se víceméně o administrativní nařízení. Pokud se kluby na přestupu domluví, pak nebude poplatek nutný. Ze své praxe vím, že zhruba devadesát pět procent přestupů je naprosto bezproblémových. A pokud na uhrazení poplatku dojde, pak ho bude muset klub, jež hráče angažoval, skutečně zaplatit. Nemyslím si však, že by tyto okolnosti měly vést k odrazování rodičů malých hráčů při rozhodování pro přihlášení do fotbalových klubů," konstatoval Zdeněk Botek.
Trenér přípravky Buchlovic Jiří Moravčík se ale domnívá, že problémy mohou nastat zejména u malých, vesnických klubů. „V případě malých venkovských klubů může dojít k problémům při domluvě funkcionářů. Malé děti by se neměly stávat rukojmím podobných jednání," myslí si Jiří Moravčík.
Předseda Okresního fotbalového svazu Uherské Hradiště (OFS UH) František Miko vysvětlil, že nové nařízení vzniklo na základě podnětů fotbalových funkcionářů, kteří upozorňovali na skutečnost, že „domovské" kluby investují do přípravek nemalé peníze.
„Tyto prostředky má platit klub bez ohledu na svou úroveň. Nepochybuji proto, že některé kluby budou na tomto poplatku za přestupy dost vehementně trvat," tvrdí Miko, podle kterého by situaci byla ideální domluva rodičů dětí s vedením klubů.
„Měli by se při nástupu dítěte do klubu domluvit, zda oddílu bude v případě přestupu malého fotbalisty požadovat poplatek nebo nikoli," poznamenal František Miko.
Svůj názor k novince sdělil také Martin Římák ze Starého Města, jehož šestiletý syn působí v přípravce 1. FC Slovácko. „Nemyslím si, že by kluby měly s dětmi takové náklady, aby provoz přípravek neutáhly. Navíc jim v jejich činnosti významně pomáhají dotace. I když by poplatky platily kluby, bude to mít dopad na jejich rodiče. Vedení oddílů by mělo jít zájemcům v jejich spíše naproti, než jim komplikovat jejich nadšení," míní Martin Římák.