VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za ovce roztrhané vlkem dostala majitelka odškodné

Částku 12 250 korun jako odškodné dostane od Zlínského kraje chovatelka ovcí z Bánova, které na začátku roku zabil chráněný vlk obecný.

24.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michael Lapčík

Bronislava Slezáková chová ovce jako "živou sekačku". Spásají totiž trávu na jejím pozemku v katastru Vyškovce.

Do 24. února letošního roku jich tam měla 11. Řádění šelmy tehdy nepřežilo sedm ovcí.

To ale nebyl jediný útok, protože o týden dříve tam pravděpodobně vlk samotář, který přišel ze Slovenska, zabil čtyři ovce a dalších sedm poranil, z toho musely být ještě další tři utraceny.

"Zjistila jsem to tehdy na druhý den ráno, byly roztrhané," zavzpomínala Bronislava Slezáková.

Že se jednalo právě o vlka zjistili podle jejích slov na základě stop, původně totiž byl v podezření i velký pes.

„Přikláním se k tomu, že v obou případech útočil vlk. Vycházím z charakteru útoku, kdy byly ovce zardoušené a několika z nich byla otevřena břišní dutina, což je typické právě pro útok vlka," upřesnil zoolog Tomáš Vondřejc ze Správy CHKO Bílé Karpaty s tím, že majitel tehdy odhadl čas útoku mezi půlnocí a pátou hodinou ráno.

Jednu koupila za 3 tisíce

Za sedm mrtvých ovcí dostane chovatelka částku přesahující dvanáct tisíc, což ale podle ní není odpovídající kompenzace.

"Vím, že to posuzují podle tabulek, staří zvířat a dalších faktorů, ale já jsem malé ovce kupovala jednu za tři tisíce," prozradila chovatelka z Bánova.

Peníze využije na dokoupení dalších kusů dobytka do čtyřčlenného stáda. Potřebuje ho totiž rozšířit, aby louky vypásly, tak jak mají.

I když tehdy došlo ke dvěma útokům, druhý majitel o odškodnění kraj nepožádal, Bronislava Slezáková byla letos jediná ze Slovácka.

Letos vyplatili už přes 300 tisíc

Žadatel o náhradu musí splnit jisté podmínky. Musí svoji žádost podat na krajský úřad do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a současně dodat i protokol o ohledání veterinárním lékařem a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností.

V případě, že ke škodě došlo na území chráněné krajinné oblasti, je orgánem ochrany přírody příslušným k šetření Agentura ochrany přírody a krajiny.

„Většinou jde o škody způsobené vlkem na ovcích, bobrem na ovocných stromech, okrasných dřevinách a lesním porostu či vydrou na rybách,“ informovala radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková s tím, že se peníze poskytují ze státního rozpočtu.

Za loňský rok bylo takto proplaceno celkem 297 524 korun a letos tato částka prozatím činí 326 300 korun.

Autor: Blanka Malušová, Pavel Bohun

24.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

V pořadí již čtvrtý Oktoberfest se tentokrát konal v prostorech Jarošovského pivovaru.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / VIDEO / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení