Na svědomí je má společnost mmcité, která se zabývá navrhováním a výrobou moderního designovaného městského mobiliáře, tedy venkovního vybavení. Kromě zastávek jde o lavičky, odpadkové koše, zábradlí, stojany na kola a květináče, ale i picí fontány či prodejní kiosky.

„Málo výrobců má tak široký záběr, přesto zdaleka nepokrýváme celou oblast nabídky. Rozšíření sortimentu ale v blízké budoucnosti neplánujeme, spíše se zaměříme na vylepšování stávající kolekce a pokrývání požadavků trhu,“ říká spolumajitel bílovické firmy David Karásek (na snímku dole).

Ten se svým spolužákem a nynějším kolegou Radkem Hegmonem na začátku devadesátých let, ještě jako student na katedře designu Vysoké školy uměleckoprůmyslově ve Zlíně, zvítězil v soutěži o nejlepší návrh městského mobiliáře pořádané magistrátem. Odměnou byla možnost uskutečnění návrhu.

„Začala se rozvíjet spolupráce s místní kovovýrobou. Říkali jsme si, že my budeme produkty designovat a oni vyrábět a prodávat. Jenže firma se o projekty nestarala, nerozvíjela je a neprodávala dále. Chtěli jsme využít vysokého potenciálu a do roka či dvou jsme založili mmcité,“ ohlíží se Karásek za úplným počátkem svého podnikání.

Spolumajitel mmcité a designér David Karásek.

Původně zlínská společnost se o kousek dál, do Bílovic, přestěhovala asi před deseti lety. Naskytla se totiž příležitost koupit prostory malé dílny na okraji obce směrem na Březolupy. Dnes zde pracuje kolem 150 lidí. Většina ve výrobě, ale uplatňují se i vývojáři nebo ekonomičtí pracovníci.

Na tom, jak budou nové lavičky a odpadkové koše vytvarované pracují dva spolumajitelé firmy s malým trojčlenným týmem designérů. „Je to jistá forma umění i inženýrství dohromady. Musíte mít inspiraci a výtvarnou vizi. Na druhé straně je jasné, že výsledný předmět musí splňovat spoustu technologických, funkčních i ergonomických parametrů,“ vysvětlují Karásek s Hegmonem.

Zvláště v době už několik let trvající finanční krize ale není vůbec snadné města přesvědčit, aby do svých ulic a parků pořizovala designované výrobky. „Radní ale poznají, že vybavovat veřejná prostranství kvalitními věcmi se vyplatí. Investice se vrátí na údržbě a celkovém vzhledu. Pokud si jinak pěkný park zaneřádíte škaredým vybavením, hodnotné místo tím zničíte. A lidé se lépe chovají v prostředí, o něž se vhodně pečuje,“ argumentují návrháři.

V České republice jejich výrobky najdete v Praze, Brně, Ostravě i mnoha menších městech. Na evropské úrovni si pak na lavičku z Bílovic můžete sednout třeba ve španělské Zaragoze či jihofrancouzském Nimes. Samozřejmostí je, že firma vybavila i zámecký park v Bílovicích či areál bývalých hradišťských kasáren.

„Snažíme se, aby byl náš design funkční a trvanlivý. Předmět má na ulici vydržet deset, dvacet let. Neměl by vás tedy po dvou letech začít nudit. Programově se proto vyhýbáme módním výstřelkům,“ tvrdí Karásek.

Že se v Bílovicích vyrábí skutečně zajímavý mobiliář dokazují i udělená ocenění, z nichž nejvýznamnější je Red Dot Design v německém Essenu a Good Design v Chicagu, udílený už po několik desetiletí.