Chci dům z moderních materiálů s rovnými stěnami, aby bylo všechno perfektní. Po pěti letech jsem se ale zřejmě zbláznil, protože jsme se rozhodli se ženou dům opravit a dnes musím říct, že jsem za to rád," zavzpomínal na své první dojmy z návštěvy svého dnešního obydlí Karel Říha.

Takže svého rozhodnutí nelitujete?

Říha: Moc dobře se nám tam žije a dá se říct, že jsem tak trochu i změnil názor na to, co je pro člověka důležité. V dnešním světě jsou lidé masírovaní katalogovými domy a tím, jak musí být všechno perfektní, ale podle mě to není jenom o tom.

Váš manžel v úvodu nastínil, že oprava byla z větší části váš nápad, paní Říhová. Nejedná se pouze o domek, ale celou usedlost. Co všechno je její součástí?

Říhová: Domek je zapsán jako nemovitá kulturní památka, ale celá usedlost čítá čtyři objekty. Bývalé chlévy, stodolu, samotný obytný dům z konce 18. století a pak výminek z poloviny 19. století. Ten nebyl památkou, takže bylo možné dělat více úprav 
a dnes v něm stabilně žijeme. V původním obytném domě je jedna obytná světnice, kde máme, dá se říct knihovnu, kancelář, obývací pokoj, nebo pokoj pro hosty, podle toho, jak se nám to zrovna hodí. Dále je tam tzv. černá kuchyně s otevřeným komínem a skladovací prostory.

Už víte jak naložíte s výhrou?

Říha: V původním domě 
z konce 18. století zrovna děláme rekonstrukci pece. Ta vyjde na zhruba dvě stě padesát tisíc korun, takže těch padesát tisíc bude takový příspěvek k tomu, co už jsme získali z různých dotací.

Jak jste se k té stavbě vlastně dostali?

Říhová: Pocházím přímo ze Zlámance, kam jsem se vrátila po svých studiích a kolem toho domu jsem chodila téměř denně. Trvalo nám asi tři roky, než jsme se k něčemu rozhoupali. Původně jsme se snažili přinutit obec, aby ten dům koupila a využila ho pro kulturní účely, ale to se nám nepodařilo. Nakonec jsme ho museli koupit sami.

Související Ocenění Lidová stavba roku ve Zlínském kraji putuje do Zlámance

Autor: Roman Buček