VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Velehradu šli krok za krokem ke Svatému Hostýnu

Velehrad – Devětapadesátikilometrovou trasu, lemující pětadvacet dřevěných přístřešků s turistickými, poutnickými a náboženskými informacemi, urazilo od čtvrtečního poledne do sobotní čtrnácté hodiny odpolední šestadvacet věřících poutníků z Velehradu na Svatý Hostýn.

2.10.2013
SDÍLEJ:

Čtyřiadvacet poutníků se vydalo ve čtvrtek po poledni z Velehradu na Hostýn. Tam jich dorazilo ještě o dva víc. Přidali se na trase.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Než začalo čtyřiadvacet „pěšáků" odměřovat trasu čtvrté Svatováclavské pouti svými kroky, pomodlili se v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě motlitbu Anděl Páně. Poté se poklonili kardinálu Tomáši Špidlíkovi, který je uložen v sarkofágu za hlavním oltářem baziliky, zastavili se v kapli, kde odpočívá tělo arcibiskupa Cyrila Stojana a připomenuli si devadesáté výročí od jeho úmrtí.

A pak už se vydali se svými osobními prosbami a úmysly krok za krokem ke Svatému Hostýnu. „Poutník je totiž víc než chodec, protože se nespokojí jen s pohybem na zdravém vzduchu. On chce dosáhnout cíle a tím je dnes pro každého z nás bazilika na Hostýně," uvedl krátce po startu Svatováclavské pouti předseda Matice velehradské P. Jan Peňáz. Poutníka však podle něj vedou na cestě ještě vnitřní důvody, které vnímá jen on sám, případně jeho blízcí. Obecně se dá říci, že na pouť se chodívá na znamení pokání, s prosbou za sebe a své blízké a s poděkováním za krásu přírody, kterou poutník prochází, ale i za schopnosti, které mu umožňují vydat se na cestu za vyslyšené prosby a obdržené dary.

„Pěší pouť byla rozdělena do tří etap. První noc jsme strávili v Napajedlech, druhou pak ve Štípě. Každodenní putování bylo zakončeno bohoslužbou, kterou jsem stejně jako v předešlých ročnících celebroval," informoval kněz Jan Peňáz.

„Z každé ze čtyř poutí, které jsme absolvovali s páterem Peňázem jsme si domů odnášeli hezké zážitky. Odnášíme si je i z té právě skončené Svatováclavské pouti," svěřili se manželé Jaroslava a Alois Tutkovi ze slovenské Skalice a s pousmáním zavzpomínali na nedávnou děkovnou pouť z Velehradu na Svatý Antonínek. „Nocovali jsme v domě pátera Šuránka. Z Blatnice nám šli naproti krojovaní poutníci s kardinálem Vlkem. Ten nás pozval mezi krojované. My jsme si po těch třech dnech putování připadali mezi nimi jako vandráci, ale oni nás mezi sebe s radostí přijali," řekla nadšeně Jaroslava Tutková, rodačka z Vracova.

Autor: Zdeněk Skalička

2.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

V pořadí již čtvrtý Oktoberfest se tentokrát konal v prostorech Jarošovského pivovaru.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / VIDEO / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení