Na to zřejmě doplatila v polovině května dvojice mladíků ze Slavičína. V místní části Hrádek vyletěl s autem v obrovské rychlosti osmnáctiletý mladík a jeho o dva roky mladší kamarád mimo silnici a skončili ve stromu. Ručička na tachometru po nehodě ukazovala rychlost 170 km/h.

Jak se místní lidé svěřili hasičům, právě toto místo je známo jako cíl mladých řidičů, kteří si zde zkouší skoky autem na nedalekém železničním přejezdu, a zároveň si měří svou rychlost na silničním obecním radarovém měřiči.

Podle dostupných informací si svou rychlost testovala i tato dvojice mladíků. A ne poprvé. „Tento úsek naše hlídky z preventivních důvodů kontrolují i několikrát za noc. A zatím musím říct, že jsme žádného dalšího hazardéra nepřistihli,“ konstatoval vedoucí slavičínských policistů Vratislav Hruška. Dodal, že v minulosti se policisté také nesetkali s tím, že by si v Hrádku někdo testoval rychlost či skákal přes přejezd.

Pro některé motoristy byl ještě donedávna lákadlem i měřič rychlosti v Tlumačově na Otrokovicku. Tam je toto zařízení v provozu již rok.

„Samozřejmě, že jej někteří zkouší. Nejvíce případů jsme měli loni chvíli po jeho instalaci, kdy radar zaznamenal rychlost přesahující 150 kilometrů v hodině. Naštěstí od té doby se takový exces už neopakoval. Ale občas se ještě najde někdo, kdo to zkouší,“ zhodnotil situaci starosta Tlumačova Jaroslav Ševela.

Měřič rychlosti je například při vjezdu do Hluku od Uherského Hradiště. A podle okolních obyvatel se tam vjíždí často více než stovkou. „Je tomu skutečně tak, že někteří si testují jeho maximální schopnosti. V poslední době dokonce naměřil i sto dvacet, ať už je denní nebo noční doba,“ konstatoval místostarosta města Miroslav Jelének.

Dvouciferná stupnice mnohdy nepostačí ani dvojici radarů v Hovězí na Vsetínsku. „Ze začátku zkoušeli jejich maximální měřící hodnotu zvláště místní. A vzhledem k tomu, že radar ukáže rychlost jen do 99 kilometrů v hodině, nelze ani říct, jaký zde padnul rekord. Teď jsou to už jen výjimečné případy,“ zmínil starosta obce Antonín Koňařík.

O úsecích, kde si šoféři testují svou rychlost na obecních radarech, ví i policie. Například v Kroměříži je to na výjezdu z města ve směru na Rataje. „Proto se tam také čas od času objeví hlídka a měří rychlost,“ upozornila mluvčí kroměřížské policie Barbora Balášová.