S tímto nešvarem musí každoročně zápolit nejrůznější instituce, aby lesy v regionu ochránily před nájezdy zlodějů. Na lesní správě Strážnice, pod kterou spadá i Uherskohradišťsko, se každoročně ztratí na pět desítek stromků, zejména borovic. Proto v těchto dnech na řadě míst Slovácka lesy „zdobí" stromy, které by nejspíš ve vánočně nazdobeném obývacím pokoji nikdo mít nechtěl. „K řadě opatření, která se ve státních lesích i na Uherskohradišťsku před Vánoci chystají, patří i olamování korun a větviček stromků, aby se snížila jejich estetická hodnota. Účinný je také chemický postřik," nastínila část z opatření mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Například zmíněné chemické ošetření podle jejích slov samotným stromkům neublíží, nicméně zloděje odradí silným zápachem. Do lesů v tomto období daleko častěji zajíždí také policisté.

Vezete v autě jehličnan? Pak určitě máte doklad o koupi

„Kontroly policisté provádějí jak u lesních porostů, tak i při běžné silniční kontrole. Řidič, který převáží stromek, musí předložit doklad o jeho koupi. Pokud by se někdo rozhodl neutrácet za stromek a zašel si pro něj do lesa, měl by vědět, že se dopouští přestupku proti majetku. Za ten mu hrozí až patnáctitisícová pokuta," upozornila mluvčí hradišťské policie Milena Šabatová.

Jak se ale zdá, trend se pomalu začíná obracet ve prospěch našich lesů. Uřezaný smrček někde v hlubokých hvozdech už není nejspíš takovým lákadlem jako dřív. „Lidé dnes mají daleko větší zájem o vzrostlé šlechtěné jedle z plantáží než o lesní stromky z prořezávek. A například kavkazské jedle, o které je v posledních letech největší zájem, v českých a moravských lesích nerostou," popsala měnící se trendy Eva Jouklová.

I přesto ovšem do lesů na Slovácku míří také zvýšený počet lesních stráží, jejichž členové mohou při zjištění protiprávního jednání na místě udělit pokutu až 15 tisíc korun.

Charitativní akce Vánoční stromky dětem

Značné množství stromků Lesy ČR posílají na dobročinné účely. A to především v rámci druhého ročníku akce Vánoční stromky dětem. Během ní si mohli zástupci státních i soukromých dětských domovů, dětských center, Klokánků, dětských oddělení nemocnic, azylových domů pro rodiče s dětmi, dětských léčeben i ozdravoven v celé České republice od 5. do 11. prosince objednávat pro svá zařízení vánoční stromky z českých a moravských lesů.

„Chceme pracovníkům sociálních zařízení poděkovat. Často se obětují a věnují druhým víc, než musí. Starost se sháněním vánočních stromků jim tedy odpadá a to je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat," uvedl v té souvislosti generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád. A sami zástupci zmíněných zařízení takové gesto vítají. „Určitě nám taková akce pomůže, stromky dnes totiž stojí nemalé peníze. Nicméně sami jsme nabídku letos nestihli využít, došla k nám bohužel pozdě. My totiž musíme vánoční stromek zajistit celkem brzy, aby si jej u nás stihly užít především naše děti. Ty totiž na Vánoce odjíždí za svými příbuznými. Příští rok takovou nabídku určitě využijeme," vyjádřila se ředitelka Dětského domova v Uherském Ostrohu Jana Frühaufová.