„Kraslice zdobené malinkými trojúhelníčky, kosočtverečky, proužky i kolečky, nastříhanými z ovesné, režné nebo ječné slámy vyrábím rok co rok od Velikonoc do Velikonoc. Kvůli zrušeným velikonočním jarmarkům a předváděčkám mně je koronavirová pandemie neumožnila prodat,“ svěřila se Staroměšťanka Zdeňka Rajsiglová, držitelka ceny Vladimíra Boučka a ochranné známky Tradiční výrobek Slovácka.

Ta uvedla, že pokud se dožije příštích Velikonoc, snad před nimi na jarmarcích vytvořené kraslice prodá.

Precizně vytvořené kraslice se rodí na Slovácku převážně v rukou žen seniorského věku, které si zdobením lehounkých symbolů Velikonoc přivydělávají k důchodu.

Obdivuhodné kraslice kostelové, halůzkové a novoveské zelové tvoří už řadu let jedna z nejstarších slováckých maléreček, bývalá učitelka Ludmila Dvořáková (81) z Uherského Hradiště-Sadů.

Kvetoucí meruňka. Ilustrační foto.
Vlna mrazíků kosila meruňky hlavně na Slovácku

„Protože ve svém věku vyrábím kraslice spíše z dlouhé chvíle, v zásobách jich stovky nemám. Kvůli koronavirové nákaze jsem se neměla možnost zúčastnit několika předváděcích akcí výroby kraslic a nějakou si na nich prodat,“ řekla držitelka ochranné známky Tradiční výrobek Slovácka.

Dodala, že mladé malérečky kraslic, které se jejich tvorbě věnují celý rok a před letošními Velikonocemi se jimi nemohly kvůli prevenci před nákazou na jarmarcích nebo v obchodech prezentovat, pocítí finanční újmu.

Do tajů proutěného řemesla, které má zlaté dno, výrobků z proutí a pedigu, zasvěcuje bezmála 40 let při předváděčkách a jarmarcích širokou veřejnost huštěnovická Hana Špalková (58), držitelka ceny Vladimíra Boučka a ochranné známky Tradiční výrobek Slovácka.

„Za tu dobu se mi nestalo, že bych před Velikonocemi nepletla z vrbového proutí pomlázky. Letos mi tu práci zastavil koronavirus, kvůli němuž byly zrušeny předvelikonoční jarmarky a trhy. Měla jsem se jako každý rok prezentovat výrobou pomlázek v Rožnově, v Parku Rochus nad Hradištěm, ale i jinde,“ řekla Hana Špalková o letošní mizerné sezoně výroby pomlázek, které nelze dělat do zásoby na příští rok.

To už by byla klučičí a pánská výbava z vrbového proutí na ženské pokolení o Pondělí velikonočním k nepoužití.

Ilustrační foto.
Velikonoční výzva: Pochlubte se malovanými kraslicemi, beránkem či mazancem