Město plánuje do konce letošního roku spustit nový web

„Abych se přiznal, na internetové stránky města zavítám opravdu pouze v nezbytných případech. Pokud chci třeba najít akce, které se v Hradišti konají, raději hledám jinde, kde to je přehlednější," vyjádřil svůj názor oslovený obyvatel Uherského Hradiště Jiří Bezděk.

V čem současná webová stránka města pokulhává, naznačil opoziční zastupitel Antonín Seďa (ČSSD).

„Webové stránky podle mého názoru opravdu nutné zjednodušit. Vyhledávání na nich je totiž zbytečně složité," konstatoval sociálnědemokratický zastupitel. Portál by měl být podle jeho názoru rozdělen na dvě části.

„Jednu přehlednou pro velmi rychlé vyhledání informací především pro občany. Druhá pak může být přizpůsobena potřebám úředníků či zastupitelů. Ti jsou přece jen pro vyhledávání na těchto stránkách školeni a mají například i svá nejrůznější přístupová hesla," vysvětlil detailněji Antonín Seďa.

Jeho kolegovi Janu Zapletalovi (ANO 2011) pak zase vadí skutečnost, že nové webové stránky města měly být spuštěny už za dva měsíce, ale nejspíš se tak nestane.

„Už vloni přitom zastupitelé schválili vyhotovení nových. V tomto období už měly probíhat přesuny dat a testování. Fungovat mělo vše naplno od letošního června. Nicméně doposud nebylo ještě ani vyhlášeno výběrové řízení, což bude znamenat skluz celého projektu minimálně o osm měsíců. Na tuto záležitost byl přitom více než rok čas. Osobně mi přijde, že na tomto problému vůbec nikdo nepracuje," uvedl rozhořčeně Jan Zapletal.

Daleko mírnější tón volí další opoziční zastupitel Ivan Mařák (KSČM).

„Pokud si dobře vzpomínám, Hradiště před časem uspělo v soutěži měst a obcí o nejlepší webové stránky Zlatý erb. Osobně se v této oblasti rozhodně považuji pouze za běžného uživatele a domnívám se, že co na těch stránkách potřebuji najít, to tam najdu," sdělil Slováckému deníku Ivan Mařák.

Větší polovina obyvatel Uherského Hradiště by podle ankety Slováckého deníku uvítala modernizaci a zjednodušení. Jejich převaha ale není nikterak výrazná. Současná podoba se totiž líbí 44 procentům hlasujích a souhlasí tedy s radním Ivanem Mařákem. Podle 34 procent je web už nemoderní a pro 22 procent lidí je zbytečně složitý.

Otázku webové prezentace města má ve své kompetenci radní František Elfmark. Ten se mimo politickou dráhu 14 let profesně sám zabýval tvorbou webových stránek a ještě před svým vstupem na radnici byl členem speciální rady portálu města.

„I z toho důvodu jsem už dříve viděl chyby, které jsou s touto prezentací spojeny, a od samotného počátku byla aktualizace webových stránek jednou z mých priorit. V porovnání s okolními městy si nemyslím, že by byly úplně špatné, nicméně dnes už opravdu neodpovídají potřebám této doby. Jsou dost pomalé a nepřehledné a stejně tak potřebuje oživit i jejich vzhled. Navíc je zapotřebí reagovat na moderní dobu smartphonů a tabletů, přizpůsobit stránky novým technologiím," komentoval František Elfmark současný městský portál, který funguje od roku 2010.

I proto se vedení radnice nakonec podle jeho slov pro nové internetové stránky rozhodlo. Všemu ovšem musí předcházet podrobná analýza.

„Je zapotřebí zjistit veškeré technické aspekty, které jsou s nimi spojené. Některé analýzy jsme si prováděli sami, analýzy většího rozsahu byly zadány specializované firmě.

Ta mimo jiné oslovila samotné občany a provedla své průzkumy. Na základě nich obdržíme výstupy, které poukážou na negativa a naopak naznačí, jak by stránky měly být uzpůsobeny, aby občanům co nejvíce vyhovovaly," vysvětlil hradišťský radní. Mimo to vedení města hledá inspiraci i u jiných obcí.

„Abychom věděli, s jakými problémy se potýkají pro změnu zase ony. Všechny tyto záležitosti si však žádají čas a nelze je učinit bez této analytické části. Nové stránky by měly sloužit bez větších zásahů alespoň dalších pět let, a to v takové kvalitě, abychom se naopak stali vzorem pro jiná města," dodal František Elfmark.

Letos v červnu by se mohlo podle něj uskutečnit výběrové řízení na zhotovitele nové prezentace města, ta by mohla začít plně fungovat do konce letošního roku. V souvislosti s jejím pořízením radnice počítá s náklady kolem 200 tisíc korun.