V řadě obcí totiž prostor pro debatu chybí, nebo byl následně po svém zavedení zrušen. Odpověď zástupců radnic je ale jasná, fóra podle nich přínosná jsou.

„Myslím, že na stránkách měst by tento prvek neměl chybět. Člověk pak vidí, nakolik se občané zajímají o dění ve městě. Když se pak do diskuse zapojuje třeba i starosta, dává to lidem pocit, že úředníkům nejsou názory druhých ukradené,“ míní Petra Ticháčková z Uherského Hradiště, která se občas do diskusí zapojuje.

Za pravdu jí dává i vedoucí brodského oddělení informatiky Kamil Válek. Fórum ve městě funguje zhruba osm let. Za tu dobu se jednoznačně ukázalo jako přínosné. „Objevuje se v něm řada věcných podnětů. Velkou výhodou je, že se k problémům vyjadřuje víc lidí. Získáváme tak ucelenější obraz situace. Dobrým příkladem je diskuse kolem skateboardového hřiště, které se účastnili lidé z okolních domů i samotní sportovci,“ poznamenal Válek.

Jak je to ve vaší obci? Zapojte se do diskuzi pod článkem nebo hlasujte vpravo nahoře v anketě. Vaše názory nás zajímají.

I na brodském fóru se ale objevují agresivní, vulgární či nesmyslné příspěvky. Postupem času jich ale podle informatika začalo ubývat. Dnes tak převážnou část debaty tvoří věcné příspěvky. „Diskusi moderujeme. To znamená, že před vydáním každý text kontroluje pověřená osoba. Snažíme se ale vydávat všechno. Výjimkami jsou opravdu jen příspěvky, které někoho přímo napadají. Vulgarismy nahrazujeme křížky,“ nabízí recept Válek. O zrušení fóra v Uherském Brodě nikdy neuvažovali. Když lidem jednou možnost diskutovat dali, nechtějí jim ji zástupci města brát. Ke stažení debaty naopak před několika měsíci přistoupili zástupci Uherského Ostrohu. Důvodem jsou právě nevhodné příspěvky. „Začaly se tam objevovat anonymy a na ty se nedá reagovat. Je to vždycky pár oslů, kteří fórum úplně zničí. Myslím, že nejsme jediné město, které proto fórum zrušilo,“ podotkl ostrožský starosta Vlastimil Vaněk.

Přesto chce debatu v nejbližší době znovu zavést. Bezejmenné „výkřiky“ se ale podle něj budou bez váhání mazat. „Nebráním se ani kritice. Je to věc, která k životu ve městě patří. Pokud je věcná, mám ji naopak rád,“ dodal starosta.

Zřízení diskuse na webu města se brání například zastupitelé Hluku. Shodli se na tom při společném jednání. „Po zkušenostech ostatních obcí jsme to jednoznačně zavrhli. Díky pár anonymům by se to mohlo lehce zvrhnout. V dohledné době tedy fórum neplánujeme,“ prozradil hlucký starosta Jan Šimčík.