„Na anonymy já ani ostatní pracovníci městského úřadu odpovídat nemusíme a nebudeme. Nepodepsané vzkazy mají většinou za cíl spíše pošpinit, ublížit a samozřejmě se schovat. Na takové se reagovat nedá, odpovědi jen rozpoutají další vlnu podobných poznámek,“ míní ostrožský starosta Vlastimil Vaněk, podle kterého se na podepsané příspěvky snaží radní i vedoucí odborů co nejdříve reagovat.

Totožnost pisatelů nelze spolehlivě dokázat

Ve webových diskuzích ale podle mnohých na jménech nezáleží. Konkrétní dotazy totiž mohou zástupci radnic zodpovědět i bez osobních údajů pisatele. „Pokud příspěvek na něco poukazuje, ptá se a není přímo vulgární, nevidím jediný důvod, proč jej ignorovat. Navíc si lidé stejně mohou jména i příjmení na internetu libovolně vymýšlet. Většina z nich se prostě neumí postavit za vlastní názor,“ argumentovala Michaela Slaníková z Uherského Hradiště.

Totožnost pisatelů podle počítačových odborníků spolehlivě prokázat nelze. Čestný přístup k signaturám může ale pomoct vyřešit potíže, na které lidé v diskuzi poukazují.

„Pokud nevíme, na koho se obrátit, nemůžeme konkrétní připomínky či stížnosti řešit. Doporučuji ale lidem, aby s konrétními věcmi, které mají zájem projednat, chodili na radnici spíše osobně nebo posílali dopisy,“ poznamenal uherskobrodský místostarosta Antonín Juriga.

V případě osobního kontaktu či doporučené listinné zásilky pak mají pisatelé jistotu, že se jejich podněty budou odpovědní pracovníci radnice zabývat.