Každému z těchto pamětníků je věnován jeden z patnácti výstavních panelů, součástí je vždy také audiopřehrávač s autentickou nahrávkou rozhovoru a také kniha, která vznikla přepisem vzpomínek zpovídaných lidí. Informoval o tom mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

„Projekt vznikl před dvěma lety, kdy jsme dali dohromady pár mladých lidí z Tvarožné Lhoty a Srážnice, přičemž na slovenské straně vznikla podobná skupina. Spojovalo nás nadšení pro folklor a touha zaznamenat v přítomném okamžiku kousek minulosti. Vedli jsme rozhovory s vybranými obyvateli Tvarožné Lhoty a Kútů staršími sedmdesáti let. Byly to neobyčejné příběhy obyčejných lidí, které jsme si ale nechtěli ponechat pouze pro sebe, chtěli jsme se o ně podělit. Tak vznikla kniha a také tato výstava fotografií pořízených během našich rozhovorů,“ popsala záměr Tereza Uřičářová, vedoucí autorského týmu.

Filmový plakát - Vlastníci
Filmový plakát Davida Zezuly byl nominován na Českého lva

Mladí lidé pokládali zpovídaným pamětníkům otázky na období jejich dětství přes dospívání až k přelomovému roku 1989. Nahrávky pak přepsali do knihy Tehdy/Vtedy, přičemž hlavním kritériem přepisu byla autentičnost, proto se v knize objevuje také nářečí a hovorové prvky. Současně s nahrávkami a přepisy vznikl i soubor fotografií, které realizovala Františka Uřičářová. Fotografie mluvčích byly použity v knize a ve větším formátu zpracovány do výstavy.

„Uherskohradišťská nemocnice je vůbec prvním zdravotnickým zařízením a po Jihomoravském kraji teprve druhou veřejnou institucí, kde je expozice k vidění. Audiovizuální výstava Tehdy/Vtedy je umístěna v Galerii Patro v centrálním objektu Uherskohradišťské nemocnice, zájemci ji v těchto prostorách mohou navštívit až do 29. února 2020,“ doplnil Egon Havrlant.

Restaurátoři si „posvítili“ na sochy zapsané na seznamu kulturních památek obce Velehrad.
Na Velehradě opravovali sochy, našli skryté poklady. Třeba i zvětralou kost