Každému z těchto pamětníků je věnován jeden z patnácti výstavních panelů, součástí je vždy také audiopřehrávač s autentickou nahrávkou rozhovoru a také kniha, která vznikla přepisem vzpomínek zpovídaných lidí. Informoval o tom mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

„Projekt vznikl před dvěma lety, kdy jsme dali dohromady pár mladých lidí z Tvarožné Lhoty a Srážnice, přičemž na slovenské straně vznikla podobná skupina. Spojovalo nás nadšení pro folklor a touha zaznamenat v přítomném okamžiku kousek minulosti. Vedli jsme rozhovory s vybranými obyvateli Tvarožné Lhoty a Kútů staršími sedmdesáti let. Byly to neobyčejné příběhy obyčejných lidí, které jsme si ale nechtěli ponechat pouze pro sebe, chtěli jsme se o ně podělit. Tak vznikla kniha a také tato výstava fotografií pořízených během našich rozhovorů,“ popsala záměr Tereza Uřičářová, vedoucí autorského týmu.

Mladí lidé pokládali zpovídaným pamětníkům otázky na období jejich dětství přes dospívání až k přelomovému roku 1989. Nahrávky pak přepsali do knihy Tehdy/Vtedy, přičemž hlavním kritériem přepisu byla autentičnost, proto se v knize objevuje také nářečí a hovorové prvky. Současně s nahrávkami a přepisy vznikl i soubor fotografií, které realizovala Františka Uřičářová. Fotografie mluvčích byly použity v knize a ve větším formátu zpracovány do výstavy.

„Uherskohradišťská nemocnice je vůbec prvním zdravotnickým zařízením a po Jihomoravském kraji teprve druhou veřejnou institucí, kde je expozice k vidění. Audiovizuální výstava Tehdy/Vtedy je umístěna v Galerii Patro v centrálním objektu Uherskohradišťské nemocnice, zájemci ji v těchto prostorách mohou navštívit až do 29. února 2020,“ doplnil Egon Havrlant.