Se svými houslemi a kamarády se naposledy rozloučil 22. června 2020 ve věku nádherných 106 let. Jeho přátelé z muziky Hudci Pondělníci na něj v den výročí jistě vzpomenou. Ale připomeňme si životní osudy člověka, který výrazným způsobem ovlivnil (nejen) kulturní život v Uherské Hradišti, i touto cestou.

František Hamada od svých pěti let žil v Uherském Hradišti. V jedenácti letech dostal pod stromeček první housle a učil se u pana učitele Kocha. Po maturitě na obchodní akademii hrál v různých hudebních seskupeních (většinou k tanci), doprovázel i němé filmy.

Jak se rodila legenda cimbálové hudby

Po skončení vojenské služby, kdy inklinoval spíš k taneční hudbě a jazzu, se kolem roku 1938 začal více zajímat o folklor. Učil se zejména od primášů Slováckého krúžku v Uherském Hradišti Františka Němce a Jaroslava Lakosila a zkoušel především s Františkem Vyhlídem. Později se stal primášem cimbálovky krúžku, v níž se vystřídala spousta muzikantů – Vilém Zahradník, Jaroslav V. Staněk, Josef Vrzala, Otyn Horký, Josef Horký, Jaroslav Jakubíček, František Vyhlíd, Jan Slováček, Josef Bachan a další.

Hudci Pondělníci živě v rozhlase
Hudci Pondělníci živě v rozhlase

Hrávali v Měšťanské besedě, na „vesláku“ u Koruny, u Fojtů a pak ve Slovácké búdě, kde v roce 1951 vznikal Hradišťan. U jeho zrodu pochopitelně nemohl chybět, první tři roky se na postu primáše muziky střídal s Jaroslavem V. Staňkem. Později spolupracoval i s Cimbálovou muzikou Viléma Zahradníka a tři roky primášoval muzice Souboru písní a tanců při ZK Fatra Napajedla.

Folklorika představuje Hamadův hudební příběh

Éra dnes již legendárních Hudců Pondělníků začala v roce 1981, kdy se starší hudci sešli ve Slovácké búdě po pohřbu klarinetisty Hradišťanu Otyna Horkého. Kromě Františka Hamady byli iniciátory především Josef Bachan a Josef Vrzala. Důvod pravidelného scházení byl nasnadě, jak uvádí kronika: „…abychom si zahráli, zavzpomínali a dobrým vínkem případně zapili škvarky…“. A tak se „Pondělníci“ scházejí nadále, jednou za 14 dní, i když původní sestava se pochopitelně obměnila a doplňuje. Hudební aktivity kapely jsou zachyceny na CD „František Hamada a přátelé“ a Hamadův profil zařadil režisér Petr Hajn do jednoho dílu televizního cyklu Folklorika.

Martin Hrbáč (vpravo) hostem Hudců Pondělníků
Horňácký primáš Martin Hrbáč hostem hradišťských Hudců Pondělníků

Režisérka Theodora Remundová natočila dvoudílný film „Moje století“ - významná část je věnovaná stoletému jubilantovi Františkovi Hamadovi. S Hudci Pondělníky jsme se mohli setkat několikrát na Slováckých slavnostech vína, na oslavách 60. výročí Hradišťanu, na Festivalu hudebních nástrojů lidových muzik v letech 2007 a 2009 (připomínám nezapomenutelný souboj primášů s Miro Dudíkem), na vernisáži Kornelie Němečkové v Klubu kultury, na slavnostním koncertu k Františkovým 100. narozeninám nebo při převzetí Ceny města. S Pondělníky pravidelně hrával až do konce roku 2018, sešel se s nimi i na oslavě svých 105. narozenin, na nichž nechyběli ani primáši Martin Hrbáč a Jiří Pavlica.

S malými výjimkami se každých čtrnáct dní scházejí na tzv. „zkoušce" Hudci Pondělníci.
Hudci Pondělníci udržují tradici

Město Uherské Hradiště udělilo Františkovi svoji cenu za rok 2013 a obdržel také medaili hejtmana Zlínského kraje za přínos v oblasti lidové kultury.

Na Františka Hamadu nelze zapomenout – nejen jako na skvělého muzikanta, příjemného a přátelského člověka, který svým vtipem a milým chováním dokázal „okořenit“ každou společnost. Patřil nezaměnitelně do Uherského Hradiště a pomáhal vytvářet jeho kolorit.

Františku – čest Tvé památce!