close Miroslav Potyka. info Zdroj: archiv Miroslava Potyky zoom_in Poprvé to bylo v roce 1959 v rekreačním zařízení Sigmy Hranice na přehradě Bystřička, kde Karel se zpěvačkou Evou Svobodovou trávil dovolenou - tehdy ovšem jako neznámý zpěvák, s kytarou u táboráku.

O dva roky později jsme byli se školou na výletě v Praze a náhodou zašli večer do kavárny Vltava - a tam s orchestrem Eduarda Parmy zpíval „nějaký" Karel Gott - shodli jsme se na tom, že vyrůstá hvězda, která se výrazně odlišuje od tehdejší pěvecké garnitury (Cortéz, Chladil a další).

A také zanedlouho již zářil v divadle Semafor, s Matuškou, Pilarovou a dalšími. Na přehradě Bystřička trávili dovolenou několik let i Karlovi rodiče, kteří se spřátelili s mými rodiči, a tak jsem jim někdy v roce 1966 posílal po Karlovi (který měl tehdy koncert v uherskohradišťské sportovní hale) 8mm film z dovolené.

Asi za rok jsem si film vyzvedával u Gottů doma v Okrouhlické ulici - to se Karel připravoval na turné v Las Vegas (zdokonaloval se v angličtině a jeho učitel musel mít silné nervy, neboť Karel více zkoušel různé hlasové kadence než anglická slovíčka).

Zajímavé bylo setkání Karla Gotta se souborem Olšava u příležitosti televizního natáčení nějaké monstr akce v pražské sportovní hale někdy v osmdesátých letech.

Karel tehdy doslova utekl svému manažerovi do šatny Olšavy, s chutí si zazpíval (třeba svého oblíbeného Macejka) a též přes přísný zákaz slivovičku pokoštoval. S Olšavou a jejím primášem Lubošem Málkem měl Mistr přátelské vztahy, které začaly televizním snímkem Svatba v Korytné a pokračovalo tím, že Lubošova dcera Taťána Roskovcová dlouhá léta působila jako Gottova doprovodná zpěvačka. No a v roce 2008 byl Karel Gott ozdobou Plesu 1.FC Slovácko v uherskohradišťské Redutě.

Miroslav Potyka je dlouholetý kulturní pracovník Klubu kultury v Uherském Hradišti, stálý člen poroty Slováckým deníkem udělovaných cen Největší z pierotů i aktivní spolupracovník Deníku.

Online reportáž