Týká se to rovněž Uherského Hradiště, kde lze vzpomenout na nejeden oblíbený obchůdek, kam místní i přespolní tuze rádi zamířili.

Jedním z nejpopulárnějších tam býval „mléčňák“, oblíbená prodejna na rohu Masarykova náměstí a Prostřední ulice, kde je dnes Kebab-Pizza-Cafe bar a obchod Tescoma. Už v 60. letech minulého století šlo o místní specifikum.

„Byla to prodejna, kam jsme jako studenti chodili na koktejly, kakao, smaženky, různé vlašáky i na skvostné chlebíčky a vůbec studenou kuchyni. Prostě klasický ale kvalitní mléčňák, který měl úžasný zvuk. Na něj dnes vzpomínají všichni Hradišťané mého věku 70 plus, kteří tam chodili. V patře pak fungovala napůl samoobslužná jídelna s hotovými jídly,“ vzpomíná uherskohradišťská historička Blanka Rašticová.

Bosé nohy vysokoškolské studentky Jany šlapaly v Břestku zelí.
Umýt nohy a šup do kádě! Bosá studentka Jana šlapala v Břestku zelí

Dalším podnikem, jenž jí utkvěl v paměti je tzv. někdejší „komín“.

„Byl to lidový název prodejny podniku Jednota v Nádražní ulici číslo popisné 29, kde měli plechovou udírnu. Komín se jí říkalo právě kvůli té udírně. Bylo tam možné nakoupit mimo jiné uzeninu studenou krájenou, nebo jste si tam mohli dát uzeninu přímo z té udírny,“ přibližuje pamětnice.

Šlo zároveň také o večerku, jež fungovala souběžně. V roce 1986 z prodejny udělali ESO – obchod s exkluzivním potravinářským zbožím. Dnes se v domě nachází Nízkoprahové centrum pro děti a mládež TULIP a v přízemí obchod s oděvy i prodejna kuchyňských potřeb.

Sudové se říkalo dalšímu oblíbenému obchůdku, a to v Prostřední ulici číslo popisné 41.

„Tam se chodívalo na stáčené víno, které si člověk mohl vzít domů, ale také si tam bylo možné dát decinku na stojáka,“ vzpomíná historička. Dnes se tam nachází občerstvení - franšízová prodejna pokrmů Poe Poe.

Nová knížka do knihovny milovníků velehradských památek. Velehradské zvony a zvoníci.
Knižní průvodce přibližuje historii velehradských zvonů. Autorem je mladý zvoník

„Jsem moc ráda, že na mléčňák trošku navazuje čerstvě otevřená Kantýna u Koníčků na Mariánském náměstí, která získala na oblibě a krásně se zažívá,“ usmívá se Blanka Rašticová.

Velkou radost jí dělá i to, že všechny změny od data svého založení - 31. prosince 1962 až doposud, tedy 60 let, přežila velkoprodejna potravin Hradišťanka na Masarykově náměstí.

Lidé v metropoli Slovácka vzpomínají také na zaniklou cukrárnu „Alenka“ v Havlíčkově ulici, i na hospůdku Tesař hned vedle ní v ulici Růžová. Zatímco z cukrárny je dnes Pizza – go, go, v prostoru bývalé hospůdky vznikl Bar 7.