„Jubileum osvobození městyse pod Buchlovem jsme si začali důstojnějším způsobem připomínat od roku 2009, kdy jsme souběžně s odhalením pamětní desky podplukovníkovi Jiřímu Štokmanovi pietní akci ve větším rozsahu u pomníku padlých uspořádali," informoval předseda okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Uherské Hradiště Jan Štokman z Buchlovic. Rok co rok ve svých projevech připomíná jména těch buchlovických občanů, kteří byli vězněni v nacistických koncentračních táborech nebo se svobody nedočkali.

„Popraveni byli Karel Kozák, František Simota a Jan Navrátil, na následky útrap a mučení zahynuli v nacistických věznicích Jan Rýznar, Bohumil Krevník nebo Antonín, Josef a Emil Strýčkovi. V plynové komoře v Osvětimi zahynuli Josef, Teodor a Greta Reichovi," předložil Jan Štokman výčet těch, kteří svými životy zaplatili za naši svobodu, a jimž patří nejen nezapomenutelné místo v naší historii, ale také čest a věčná památka.

Ačkoliv 29. dubna 1945 na věži buchlovického kostela zavlál bílý a poté československý prapor a představitelé obce i občané se chystali poděkovat rumunským vojákům alespoň symbolicky za osvobození, znovu se ozvala střelba. Němci obsadili kopec Větřák, zabarikádovali se na něm a odstřelovali z něj dávkami z kulometů náměstíčko, zámeckou zahradu a okolí.

„Střelba trvala do noci, v níž se Němci pokusili vniknout do obce. Byli však rumunským vojskem odraženi a v dopoledních hodinách 30. dubna, kdy se rumunské jednotky dočkaly posily, byl zlomen poslední odpor Němců a Buchlovice byly svobodné," zavzpomínal Jan Štokman.

Po slavnostním aktu se na buchlovickém náměstí Svobody postarali jedinečnou ukázkou moderního a velmi dynamického systému sebeobrany a boje zblízka příslušníci 74. lehkého motorizovaného praporu plukovníka Bohuslava Malečka z Bučovic.

„Rozhodně bych nedoporučoval malým a nezkušeným hochům, aby techniku MUSADO, zkoušeli se svými kamarády. Tu zvládnou jen ti, kteří ji pravidelně a tvrdě trénují, ale i je někdy bolí," zdůraznil instruktor Lumír Svoboda.

Oslavy osvobození Buchlovic vyvrcholily na náměstí kulturním programem, v němž se představily folklorní soubory Děcka z Buchlovic, Buchlovjánek a Folklorní studio Buchlovice. Děti i dospělí si na náměstí mohli prohlédnout průzkumné kolové vozidlo Pandur a lehké obrněné vozidlo Iveco.

Vpodvečer došlo ke vztyčení máje. Její borový vršek si v průběhu odpoledne ozdobili dospělí i děti svými stuhami, na něž napsali různé vzkazy, nebo se jen na ně podepsali.