„Škoda, že burza nepřilákala kvůli koronakrizi stejný počet návštěvníků, na jaký jsme byli v minulých 10. ročnících zvyklí. Přesto musím poděkovat vystavovatelům a prodejcům za pestrou nabídku krojů a jejich součástí, kteří přislíbili, že příští rok se budou na burze opět prezentovat, protože poptávka po lidových oděvech je ze strany folkloristů velká,“ prohlásila Marie Šuranská, kronikářka babické Baně, která už několik let vdechuje život figurkám z kukuřičného šustí.

Každý, kdo měl alespoň trochu citu pro práci lidských rukou, se u jejích figurek a dalších výrobků zastavil.

„I přesto, že na burze bylo méně návštěvníků, vládla na ní bezvadná nálada. Lidé na dobrovolném vstupném letos opravdu nešetřili. Výtěžek z burzy předáme při lednovém Svařákovém pochodu přátelství, ostatně jako každý rok, rodičům 14leté Barunky Volfové z Huštěnovic, která od svých tří měsíců statečně bojuje se spinální atrofií,“ slibuje Marie Šuranská.

Ilustrační foto
Hrozí evakuace celého Strání. Lidé balí to nejnutnější. Co se děje?

Kroje přijela už poněkolikáté ukázat na jejich burzu tupeská vyšívačka Anna Heliová, která má ráda nejen folklor, ale i slovácké písničky. „Bylo by mně velice líto vyhodit kroje do popelnice nebo je spálit v kamnech. Když skončí v ohni, už je nedokážete vrátit zpět. Mám řadu krojů z různých materiálů, které se dnes už nevyrábějí,“ informovala Tupesanka.

A jaká je vlastně hodnota krojů, které přijela na burzu nejen ukázat, ale také lidem nabídnout?

„Řekla bych, že je nevyčíslitelná. Zejména těch starých, z kvalitních materiálů a ručně vyšívaných. Každá ruční výšivka je originál. Cena lidového kroje nebo krojové součásti záleží na každém prodejci,“ podotkla Anna Heliová.

Byť má ke krojům velmi osobní vztah, pomalu se s nimi musí na burzách lidových oděvů rozloučit kvůli přibývajícím rokům, ale i bolavým kostem v rukou. Kroje jí prý učarovaly. Když je příležitost ráda se do nich obléká.

Burza krojů a jejich doplňků vznikla v Babicích před jedenácti lety z podnětu členů tamního sdružení Baňa, kteří mnohdy sháněli nějakou krojovou součástku, ale neúspěšně.

„Pokud budou burzy krojů se vzácnými lidovými skvosty lidi lákat, rádi bychom v nich pokračovali. Vždyť celá řada krojů a jejich součástí je víc než sto let stará,“ nechali se slyšet členové babické baně.