Podle někdejšího disidenta, akademického sochaře Otmara Olivy z Velehradu i ředitele Slováckého divadla Michala Zetela, je dobře, že nás toto výročí nutí bilancovat, přestože bilancování pro nás může vycházet v něčem pozitivně a v něčem negativně.

„Nejhorší ze všeho je totiž zapomínání důležitých věcí, jejich překrývání v paměti těmi nepodstatnými vrstvami,“ říká Otmar Oliva s tím, že v něm na jedné straně vítězí vděčnost za to, že se před třiceti lety stal ten zázrak a ta svoboda přišla, i když jsme ji možná už ani nečekali.

„Na druhé straně ale v sobě cítím pocit zmaru, zklamání a vzteku z výskytu některých dnešních předních politiků,“ dodává výtvarník a člověk pevných morálních zásad Otmar Oliva.

Rozevřené názorové nůžky

Michalu Zetelovi přijde navíc udivující, jak se dnes, po třech desetiletích, názory na období sametové revoluce různí.

„Zdá se mi, že ty názorové nůžky jsou neskutečně rozevřené, od těch nekriticky uctívajících až po ty postavené na konspiračních teoriích. A z tohoto důvodu si myslím, že je dobře vést o listopadu 1989 diskuzi. Stejně tak jako je lepší, pokud ta fakta zpracovávají mladí odborníci, kteří mají od onoho období odstup, a tudíž i potřebný nadhled,“ řekl Slováckému deníku Michal Zetel.

V Uherském Brodě se podle mluvčí tamní radnice Elen Sladké budou hlavní oslavy konat v pátek 15. listopadu.

„V 17 hodin zahájíme výstavou fotografií z listopadu 1989 a kulturním programem – vystoupením Štěpána Raka. Poté bude akce pokračovat na Masarykově náměstí. Knihovna Františka Kožíka se přidává výstavkou knih exilových autorů,“ prozradila Elen Sladká.

To v Uherském Hradišti začali výročí připomínat velkou fotografickou výstavou už v létě. Listopadové události z roku 1989 tam ale letos na podzim připomene celá řada akcí. Například 10. října v 16 hodin zahájí vernisáž na uherskohradišťském Mariánském náměstí fotografickou expozici Proměny města 1989/2019. Ta potrvá do 29. listopadu.

Do výročního dne jubilea, 17. listopadu, připomene revoluční časy v metropoli Slovácka dalších sedm akcí. Lidé se mohou těšit mimo jiné na film Tady Havel, slyšíte mě? v kině Hvězda, na výstavu dobových artefaktů Zapečetěno, ve Slováckém divadle, nebo na fotografickou výstavu ve Slováckém muzeu s názvem Sametová revoluce v Uherském Hradišti.

Akce ke 30. výročí Sametové revoluce v Uherském Hradišti

30. října ve 20.00

Tady Havel, slyšíte mě?

Prezentace nového filmu režiséra Petra Jančárka spojená s debatou s tvůrcem. Překvapením večera bude další host, dlouhodobý spolupracovník Václava Havla. Kino Hvězda, vstup zdarma.

9. listopadu, vernisáž

Zapečetěno

Výstava dobových artefaktů ve foyer Slováckého divadla. Vernisáž o přestávce premiéry hry Přelet nad kukaččím hníz­dem, potrvá do 9. ledna.

11. listopadu v 17.00

Křest knihy Sametová revoluce v Uherském Hradišti

Uvedení knihy a beseda s pamětníky listopadu 1989. Hosté Igor Stránský, Vladimír Salčák, Ladislav Šupka, Jan Gogola. Moderuje Radek Jančář. Zazní písně Karla Kryla v podání Pavla Hro­mádky. Velký sál Reduty.

12. listopadu v 19.00

Hostina filosofů

Scénické čtení textu Vladimíra Čermáka. Malá scéna Slováckého divadla.

13. listopadu v 19.00

30 let svobody

Debata s dokumentaristou Adamem Drdou a soudcem Vojtěchem Šimíčkem o polistopadovém vývoji. Moderuje Markéta Špetíková. Malá scéna Slovác­kého divadla, vstup volný.

14. listopadu v 17.00, vernisáž

Sametová revoluce v Uherském Hradišti

Výstava ve Slováckém muzeu, potrvá do 16. února 2020.

17. listopadu

Vzpomínková akce

Tichá vzpomínka u Památníku obětem komunismu na Palackého náměstí v 16.45. Vzpomínková akce s programem na Mariánském náměstí 17.11.