K vidění na ní bylo 126 jedlých, nejedlých i jedovatých hub a 29 druhů hub konzervovaných, které salaští mykologové a jejich příznivci nasbírali v lesích Chřibů v průběhu čtyř dnů předposledního zářijového týdne. „Pochlubit se můžeme nejznámějšími houbami, ale i skutečnými raritami. Patří k nim kupříkladu hřib přívěskatý, vyskytující se v Chřibech sporadicky, nebo slizečka ocasatá, která má velmi dlouhý kořen, či muchomůrka troubkatá,“ svěřila se členka mykologického klubu Alena Filípková.

Mnozí suchem znervóznělí houbaři neskrývali před vstupem na výstavu obavy, co asi na ní bude k vidění. „Probůh, jaké houby odborníkům i laikům na výstavě ukáží,“ kladl si před vstupem do areálu hospody Na Mlýně Jiří Vojtek z Napajedel. Sotva však pochybovači vstoupili do výstavního areálu, byli příjemně překvapeni. „Smekám před pořadateli, kteří shromáždili na výstavě takové množství hub, kterých je letos na Moravě nedostatek. Výstavku Salašských hodnotím velice kladně. Je úžasná,“ nechal se slyšet Jiří Polčák z přerovské mykologické poradny.

Kladně hodnotil i to, že na Salaši byly k vidění také saprofytní druhy hub, které získávaly energii pro svůj růst z organických látek, to je z odumřelých organizmů či jejích částí, dále pak mykorhizní houby, mající vazbu na určitý druh dřevin a v neposlední řadě i parazitní houby, parazitujících na živých stromech.

„Počasí letos houbám nepřeje. Sezona začala později než v minulých letech a od 19. srpna do 25. září pršelo na Salaši pouhých 158 minut. Vyschlé podhoubí jen šustilo,“ zalistoval ve svých houbařských poznámkách předseda salašských mykologů Lubomír Šafraník.
Souhlasně mu přikyvoval velehradský houbař-mistr František Mašlík, který salašskou výstavu hub obohatil o největšího praváka. „V pátek jsem s ním a dalšími za Salaší nalezenými houbami zamířil za Šafraníkem, aby si ho převážil. Jeho hmotnost činila 49 gramů,“ radoval se Mašlík.

„Výstavy hub pořádáme proto, aby se lidé naučili tyto dary lesa poznávat. Kdybychom tím zachránili jen jediný život, tak to stojí za to výstavy organizovat i v dalších letech,“ měl jasno předseda salašských mykologů Lubomír Šafraník.