SLEDUJEME Letecké muzeum v Kunovicích
Slovácký aeroklub, který muzeum provozuje, měl doposud pozemky pod jeho plochou v roční bezplatné výpůjčce od jejich majitele kunovické radnice. Ta v těchto dnech rozhodla, že bezplatnou výpůjčku aeroklubu prodlouží o další rok. Ač je to pozitivní zpráva, otázku stavby hangáru údajně vyřešit nepomůže.
„My jsme samozřejmě rádi i za tuto variantu, nicméně v souvislosti se stavbou hangáru nám moc nepomůže. Když už bychom nebyli přímo majiteli těch pozemků, potřebujeme mít jistotu jejich užívání alespoň na deset let dopředu," uvedl v té souvislosti na dotaz Slováckého deníku Martin Hrabec z Leteckého muzea. A vzápětí vysvětlil, proč provozovatelé muzea potřebují mít daleko dlouhodobější jistotu ohledně pozemků.
„Samotná montovaná hala je sice postavená za tři měsíce, ale daleko více času zabere administrativní příprava a také třeba pro případ, že bychom čerpali nějaké dotace, je tam zapotřebí doba udržitelnosti minimálně pět let. Tedy po takovou dobu by muselo muzeum fungovat ve schválené podobě. Na to nám samozřejmě roční výpůjčka nestačí," objasnil nejzásadnější problémy Martin Hrabec.
Stavba se posouvá minimálně o rok
Slovácký aeroklub z tohoto důvodu původně žádal kunovickou radnici o poskytnutí pozemků na maximální možnou dobu, což je 49 let. To však tamější zastupitelé neposvětili a dali zelenou pouze zmíněné roční variantě. Stavba hangáru se tak minimálně o další rok odsouvá. Jaký bude jeho budoucí osud, záleží na dalších rozhodnutí kunovické radnice. Tamější starostka Ivana Majíčková aktuální prodloužení bezplatné výpůjčky o další rok potvrdila. „S aeroklubem jsme dohodnuti, že nám v průběhu roku 2016 předloží veškeré potřebné dokumenty. Na druhou stranu radnice by také ráda získala nějaké pozemky zase od aeroklubu, takže budeme řešit jejich případnou směnu. Osobně se domnívám, že bude lepší, když aeroklub pro účely muzea bude pozemky, které potřebuje, přímo vlastnit, proto není vyloučené, že za rok už bude záležitost vyřešena v tomto duchu," nastínila možné řešení Ivana Majíčková. Varianta vlastnictví pozemků pod muzeem, případně jejich zmíněná dlouhodobá výpůjčka by už údajně znamenaly pro výstavbu hangáru zelenou. „V takových případech jsme už připraveni stavět," potvrdil za Letecké muzeum Martin Hrabec.
Pro patnáct nejvzácnějších letounů
V první fázi by podle jeho slov vyrostl hangár zhruba pro patnáctku nejvzácnějších letounů. „Šlo by především o historická letuschopná letadla," upřesnil Martin Hrabec. Hala by měla zhruba 500 metrů čtverečních a přišla by odhadem na deset milionů korun. Letošní velice vydařená sezona v Leteckém muzeu po-dle jeho zástupců zajistila finanční prostředky na financování případných úvěrů, které by pomohly hangár postavit. Navíc umístění letadel pod střechu by provozovatelům muzea otevřelo nové možnosti. „V takovém případě je můžeme nechat zapsat do speciálního seznamu ministerstva kultury a dostávat na ně příspěvky. V současnosti, kdy exponáty stojí na větru, dešti, to je jen špatně realizovatelné," pokrčil rameny Martin Hrabec.
V bezpečí pod střechou by raději kunovické stroje viděli také fanoušci letecké techniky. „Čas od času se s rodinou zajdeme do Leteckého muzea podívat a myslím si, že je velká škoda, že tam ty stroje chátrají venku. Když už tady takovou vzácnost máme, měli bychom si ji chránit," vyjádřil svůj názor Tomáš Krpec z Uherského Hradiště.
V Leteckém muzeu v Kunovicích je momentálně vystaveno 22 letounů, z toho je osm dopravních, tři sportovní a 11 vojenských. Vlastníkem drtivé většiny vystavěných exponátů je právě Slovácký aeroklub.