„Ačkoliv jsme výstavu uspořádali po několikaleté přestávce, letošní rok nebyl zrovna pro pěstování ovoce, zeleniny a květin moc příznivý. Květy stromů sežehly dubnové a květnové mrazíky, v létě zase bylo velké sucho,“ posteskl si František Mikel, vedoucí odborný instruktor okresní zahrádkářského organizace Územního sdružení Uherské Hradiště. I navzdory nepřízni počasí se členové z více než dvaceti zahrádkářských organizací prezentovali na výstavě tím nejlepším, co se jim v zahradách, sadech a na polích urodilo.

Zlatým hřebem expozice byla miniaturní japonská zahrada s čarověníky rodinné firmy s dlouholetou tradicí s názvem Okrasné dřeviny Jalubí. Firma se ve své školce zabývá pěstováním zejména roubovaných jehličnatých a listnatých dřevin, z nichž některé byly na výstavě k vidění. Zakladatelem rodinné firmy byl před několika lety Miroslav Kostelníček starší, který patří k průkopníkům sběru a pěstování čarověníků v České republice. Jeho syn Miroslav je autorem knihy Čarověníky v naší zahradě.

Nejeden z návštěvníků výstavy poukazoval na zahrádkaření dříve a v současné době. Rozmach zahrádkaření z 60. až 80. let minulého století podle představitelů zahrádkářských organizací poněkud opadl, přesto, že k ušlechtilému zájmu slouží dnes zahrádkářům moštárny, povidlárny, sušárny ovoce a palírny slivovice.

„Velké pozornosti návštěvníků se těšily citrusy, mandlovník a pomerančovník Miroslava Tlacha ze Šumic, který má od roku 1980 vynikající výsledky v pěstování a křížení lilií,“ pochválil pěstitele František Mikel. Podotkl, že na podzimní Floře Olomouc (Hortikomplex), výstavě ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků, která se uskuteční ve dnech 5. až 8. října, budou Uherskohradišťsko reprezentovat zahrádkáři z Mistřic a Bílovic.