Tento projekt se snaží řešit problematiku sběru a recyklace drobných elektrozařízení po skončení jejich životnosti.

„Do projektu jsme se zapojili, protože máme zájem na tom, aby lidé likvidovali elektroniku ekologicky,“ vysvětlil místostarosta Moravského Písku Miroslav Dula.

Místem, kam mohou lidé elektroniku přinášet, se stal speciální sběrný box, který je vyroben z plastu a je v zelené barvě. „Box je umístěn v budově obecního úřadu. V podstatě se jedná o menší popelnici,“ přiblížil místostarosta.

A co vše tedy do sběrného boxu patří? Jsou to malé spotřebiče, jako jsou například žehličky, holicí strojky nebo budíky, ale i moderní pomocníci jako kalkulačky, mobilní telefony, notebooky nebo klávesnice.

Třetí skupinou jsou spotřebitelská zařízení, například rádia, videokamery, CD, MP3 a jiné přehrávače či walkmany. Místo je i pro vrtačky, pily nebo brusky. Problémem nejsou ani elektrické hračky jako vláčky, autíčka, videohry nebo sportovní měřidla. A v neposlední řadě je v boxu místo i pro lékařské přístroje, měřicí přístroje a tužkové a knoflíkové baterie.

Naopak by lidé neměli do boxu dávat velké spotřebiče, například pračky, myčky nebo sporáky. Nepatří tam ani elektrospotřebiče, které vyžadují speciální recyklační technologii, typu televizor, monitor, zářivka, lednice nebo mrazák. A ani inkoustové a jiné náplně tiskáren.

Zájemci o třídění mají možnost využívat box zdarma.

(zuč)