Na druhém místě se 151 mandáty za 138 957 hlasů - 15,57% skončili lidovci a třetí ODS, které voliči odevzdali 39 121 hlasů, tedy 31 mandátů za 4,38% hlasů.

Velmi rozdílně dopadly volby v sedmi městech okresu Uherské Hradiště. V samotné metropoli Slovácka zvítězila kandidátka Společně pro Hradiště - ODS, TOP 09 a nezávislých osobností s náskokem zhruba 1,5 % na opoziční ANO 2011 s podporou nezávislých a 2,5 % i na další opoziční subjekt Hradišťáci.

Vzhledem k tomu ale, že každá z těchto kandidátek získala po šesti mandátech, není vyloučeno koaliční spojení doposud opozičních seskupení a jeho posílení o Nezávislé či Piráty.

V Uherském Brodě to vypadá na pokračování koalice KDU-ČSL, Nezávislých a ODS, která i po těchto volbách drží v zastupitelstvu většinu 14 ze 27 pozic. Vítězné ANO 2011 tam zřejmě opět skončí v opozici.

Městský úřad Uherský Brod. Ilustrační foto.
Koalice v Brodě má v zastupitelstvu většinu. Vítěz ANO nejspíš ostrouhá

Výsledky komunálních voleb v Uherském Ostrohu sice ukazují na papírového vítěze Naše město s 15,92% hlasů, za které obdrželo tři mandáty, stejně tak brala tři mandáty druhá KDU-ČSL, třetí Ostrožané PRO i čtvrté ANO 2011. Proto tam bude povolební vyjednávání určitě zajímavým procesem.

Ve Starém Městě by teoreticky mohla pokračovat dosavadní radniční koalice lidovců s vítězným hnutím STAN. Oba subjekty získaly 14 pozic v 17členném zastupitelstvu, jen si počty mandátů oproti volbám v roce 2018 vyměnily, STAN 8 a KDU-ČSL 6.

V Kunovicích se chystala „revoluce“ v podobě porážky ANO 2011 s Pavlem Vardanem v čele. To se však nezdařilo, neboť ANO 2011 tam potvrdilo dominantní pozici, když mu obyvatelé města vítězně, počtem 46,22% hlasů, zajistili většinu 9 mandátů v 17členném zastupitelstvu.

Bývalá starostka Ivana Majíčková se do zastupitelstva letos vůbec nedostala.

Radnice a centrum Uherského Hradiště z ptačí perspektivy
Noví zastupitelé Uherského Hradiště. Podívejte se, koho jste zvolili

Mnohaletou politickou dominanci v Bojkovicích potvrzuje dosavadní starosta města Petr Viceník. Jeho seskupení Občané pro město zvítězilo 44,55% hlasů a s 10 mandáty v 21členném zastupitelstvu by se mělo bez potíží dohodnout na pokračujícím koaličním fungování s lidovci a dalšími subjekty.

Volební výsledek v Hluku ukazuje, že tam sice vyhrála ODS počtem 32,45% hlasů, ale 7 mandátů získal i subjekt Obudíme Hluk na druhé pozici. Voliči se mohou nechat překvapit, jak tam dopadne koaliční vyjednávání s KDU-ČSL, která vybojovala jen 4 mandáty, anebo zdali do povolebního vyjednávacího procesu nějak zasáhne i seskupení Hlučané.